OTP Bank Liga: Rajtra készen – 1. rész (Minden, amit tudni érdemes)

Elérkeztünk az utolsó héthez, hiszen a hétvégén már rajtol az élvonalbeli bajnokság. Elsőként a főbb változásokat vesszük górcső alá.

Lebonyolítás

Vajon ismét a Fradi és a Vidi harcát hozza a bajnokság? - fotó: nb1.hu

Vajon ismét a Fradi és a Vidi harcát hozza a bajnokság? – fotó: nb1.hu

Sok minden történt az elmúlt hónapokban, ami a létszámváltozást illeti. Az MLSZ döntése értelmében ismét tizenkét csapat méreti meg magát az élvonalban. Ehhez azonban olyan drasztikus döntéseket hozott a szövetség, amelyek néhány helyen olyan lavinát indítottak el, hogy befellegzett a felnőtt futballnak. Mint ismeretes a Győri ETO és a Lombard Pápa a tulajdonosok elleni hatósági intézkedés következtében volt kénytelen lehúzni a redőnyt, bár a Pápa a pályán sem tudta kiharcolni a bennmaradást. Mellettük Kecskemét, Pécs és Nyíregyháza is eltűnt a futballtérképről – legalábbis ami az élvonalbeli bajnokságot illeti – míg a Dunaújváros is kiesett. Kecskeméten és Győrben megszűnt a felnőttcsapat, Pécsett pedig a Kozármisleny jogán lett NB III-as a társaság. De térjünk vissza az élvonalba. A tizenkét együttes háromszor tizenegy bajnokit játszik 2015-16-ban, ez 33 fordulót jelent. Ugyan rájátszás nem lesz, de így is úgy alakul a bajnokság, hogy egy csapat háromszor játszik közvetlen riválisával. Ezt sokan szeretnék elkerülni, így aztán kiélezett harc lehet az első hat helyért. Ennek érdekében a legtöbb csapat igyekezett megerősíteni keretét. Leginkább a Győr, a Kecskemét és a Pécstől megszerezve labdarúgókat.

Tévés meccsek

A közszolgálati adó készen áll, a Sport TV jövője kérdéses.

A közszolgálati adó készen áll, a Sport TV jövője kérdéses.

Színvonal emelkedést várnak az illetékesek a létszám leépítéstől, hogy ez megtörténik-e, a jövő zenéje. A másik tényező a látogatottság. Ezzel kapcsolatosan a szövetség korlátozza a televízióban közvetített összecsapásokat, hátha vissza tudják csalogatni a nézőket a lelátókra. Bár ellentmondásos a dolog, hiszen nyugaton annak ellenére tele vannak a stadionok, hogy a legtöbb találkozót élőben közvetítik. Idehaza viszont van egy szegmens, ami meghatározó lehetne: 2012-ben mind a Sport TV, mind a közmédia letette azt a pénzt, amelynek köszönhetően megkapták a jogokat. Ez most úgy alakult, hogy a szombaton induló m4 Sport lett a kizárólagos birtokos. Azt nem tudjuk, a Sport TV mit szól hozzá, bár nem kétséges, hogy nem repesnek az örömtől. Az azonban továbbra sem nyilvános, miként alakulnak a közvetítések, ellenben az első hét forduló pontos műsora már ismert.

Kötelezőből lehetőség

Már nem kötelező, csupán lehetőség a szurkolói kártya.

Már nem kötelező, csupán lehetőség a szurkolói kártya.

Szintén egy sokak által kritizált döntés: a szurkolói kártya. Az MLSZ az utóbbi hetekben enyhített szigorán, és így kötelezőből lehetőségre változtatta a klubok számára a kártya használatát. Nos, a legtöbben éltek is a kapott bizalommal, és letettek a kártya használatáról. Nem úgy a Ferencváros, amely továbbra is csak ezzel az eszközzel engedi belépni rendezvényeire a szurkolókat. A kártya ugyan nem kell, viszont a regisztráció megmarad, illetve az MLSZ továbbra is az elővételi jegyvásárlást javasolja a sorban állás elkerülésére.

Konklúzió

Születtek jó, és kevésbé jó döntések, amelyeknek életképességét majd a bajnokság során megtapasztalhatjuk. Kérdés, a lelátók mennyire lesznek kihasználtak az előttünk lévő bajnokságban a fentiek tudatában. Nem kétséges azonban, hogy idő kell, mire kialakul a rendszer. Ám ehhez az MLSZ rugalmassága is szükséges, mert nem lehet szezononként újabb variációkat bevetni. Fontos lenne, hogy legyen egy évekkel előre lefektetett követelmény-, és versenyrendszer, amelyhez nem nyúlnak hozzá az illetékesek, viszont megkövetelik a szabályok betartását.

Gavalovits Sándor