Kiveséztük már korábban a Juventus, a Fiorentina és a Torino esélyeit, most a sor az Interen, a Román és a Napolin van.
Celtic – Inter
A két csapatnak gazdag történelme van, eddig háromszor találkoztak egymással, az 1967-es csörtéjük pedig kifejezetten emlékezetesre sikerült. A BEK-döntőjében csapott össze Jock Stein Celticje a Helenio Herrera vezette Interrel. A skótok voltak az első brit csapat, amelyik eljutott a BEK-döntőjéig, de esélytelennek számítottak a korszak egyik legnagyobb klubja ellen. 1964-ben és 1965-ben is a milánóiak hódították el a serleget, ekkoriban élte a fénykorát a Catenaccio, aminek egyik kulcsfigurája Luis Suárez volt. Az égvilágon semmi köze nincs az uruguayi támadóhoz, az viszont kétségtelen, hogy ő is zseniális játékos volt. Ő volt annak az Internek a játékmestere, lényegében tőle függött az egész csapat, ezért is volt hatalmas érvágás, hogy pont a döntőn nem játszhatott. Ennek ellenére is toronymagas esélyese volt az Inter a találkozónak, ami ezután történt az már történelem. Az alábbi videón azt láthatjuk, ahogy korábbi Celtic játékosok emlékeznek vissza a döntőre.
Ezt követően 1972-ben futottak össze, szintén a BEK-ben, azonban most az elődöntőben. Ez a párharc már nem volt olyan emlékezetes, mindkét mérkőzés 0-0-ra végződött, büntetőkkel végül az Inter nyerni tudott, a döntőben viszont már ők is alulmaradtak a Johan Cruijff vezette Ajax-szal szemben.
Ennyit a történelmükről, most vessünk egy pillantást a csapatok idei szezonjára. A Celtic szerencséjének köszönhetően került ide, hiszen a Legia Warszawa kiverte őket a BL harmadik selejtezőkörében, de a lengyeleket száműzték az EL-be, amiért egy be nem nevezett játékost szerepeltettek. A skótok tehát így kerültek tovább, majd a play-off körben a Maribortól szenvedtek összesítésben 2-1-es vereséget. Ez azt jelentette, hogy az EL csoportkörében folytathatják szereplésüket. Itt első ránézésre könnyű csoportba kerültek. és az első 3 mérkőzésük után, amin 7 pontot szereztek, úgy tűnt, hogy tényleg simán meglesz a továbbjutás. Ezt követően aztán jött egy elég érthetetlen döntetlen az Astra Giurgu ellen, majd egyaránt kikaptak a Red Bull Salzburgtól és a Dinamo Zagrebtől. A második helyet azért megcsípték, mert a román együttes megtette nekik azt a szívességet, hogy elverték a horvátokat.
Azt megszokhatták már a Celtic-drukkerek, hogy a Rangers kizárása óta nincs komoly riválisuk a bajnokságban. Nos, idén nem ez a helyzet. Az Aberdeen mindössze 2 pontra van tőlük, és a Dundee United sincs vészesen távol, így most izgalmasabb befutóra lehet kilátás. Hazai porondon sem úgy megy nekik, ahogy szeretnék, de akkor mit mondjuk az Interre?
A Nerazzurri jól rajtolt a bajnokságban, és úgy tűnt, hogy akár komoly kihívói is lehetnek a Juve-Roma párosnak, azonban egy ideje katasztrofális mély repülésben van a csapat. Walter Mazzarrit kirúgták, Roberto Mancini próbálja valahogy a helyes mederbe visszaterelni a csapatot. Egyelőre azonban nem járt túl sok sikerrel, a csapat a téli szünetet a 11. helyen tölti, igaz a mezőny szorossága miatt, csak 6 pontra a BL-indulást jelentő 3. helytől. A csapat játéka mindenesetre kilátástalan, és egyelőre semmilyen jel nem utal arra, hogy feljebb tudnának kapaszkodni.
Európában viszont még veretlenek, a selejtezőben a Stjarnant könnyűszerrel elintézték, a csoportkörben pedig 3 győzelem mellett 3 döntetlennel büszkélkedhetnek. Igaz, a Qarabaq elleni ikszet valószínűleg nem teszik ki az ablakba.
Mit várjunk tehát a két csapat találkozóján? Mindkettő szezonja elég távol áll a tökéletestől, egy jó európai kupaszereplés viszont sokat dobhat rajtuk. A milánóiaknak erősebb a kerete jóval, talán a hitük is kicsit visszatért Mancini regnálása óta, és ez valószínűleg elég lesz a továbbjutáshoz.
Osztályzat: 7
Roma – Feyenoord
A két csapat szezonja sokkal szebben telik, mint az előzőeké. A Roma remek formában, másodikok a bajnokságban és tapadnak a Juventusra. A BL-ben halálcsoportba kerültek, innen végül nem tudták továbbverekedni magukat, kulcsfontosságú meccsen szenvedtek vereséget a Manchester Citytől. Így kerültek tehát az EL-be, de az ő házuk táján majdnem minden rózsás, jó szezon elé néznek.
A Feyenoord idénye azért nem úgy indult, ahogy szerették volna. Rögtön kiestek a holland kupából, a BL-ből pedig a Besiktas ütötte ki őket kettős győzelemmel. A bajnokságban első 6 mérkőzésükön mindössze 5 pontot kapartak össze, de aztán összeszedték magukat. Ezt követően remek sorozatot indítottak, 11 meccsből 8-at megnyertek, és csak egy vereséget szenvedtek az éllovas PSV ellen. Ezzel fel is kúsztak a 3. helyre, viszont a második helyen tanyázó Ajaxtól meglehetősen messze vannak, 8 pontos hátrányt kéne ledolgozni.
Európában a BL-búcsút követően a Zorya Luhansk volt az első akadály. Nyögvenyelősen, de győzni tudtak az ukránok ellen, így kvalifikálták magukat a csoportba. Itt sem indult zökkenőmentesen a történet, a Sevillától és a Rijekától is kikaptak az első 3 találkozón, csak a Standard Liége-t tudták megverni. A bajnokságban mutatott szárnyalás viszont kihatott ide is, az összes “visszavágót” megnyerték, így a címvédő Sevillát megelőzve csoportelsőként zártak.
Láthatjuk, hogy nem lesz könnyű ellenfele a Romának, a Feyenoord végtelenül masszív és nem fogja olcsón adni a bőrét. Azt viszont szinte elképzelhetetlennek tartjuk, hogy Rudi Garcia emberei ne tudják egy két meccses párharcban megmutatni, hogy ők az erősebb csapat.
Osztályzat: 6
Trabzonspor – Napoli
A Trabzonspor szezonja eddig borzalmas. Vahid Halihodzic-csal vágtak neki a szezonnak, de nem maradt sokáig, november 8-án közös megegyezéssel távozott a kispadról. Azóta Ersun Yanal irányítja a csapatot, az eredmények azonban vele sem sokkal fényesebbek. Mindössze a 6. helyen állnak a török bajnokságban, a BL-től nagyon távol, viszont egy EL-hely akár még összejöhet. A csapatnak az a legnagyobb problémája, hogy rengeteg döntetlent játszottak, már 7-et, pedig mindössze 2 vereséggel rendelkeznek.
Európában első megmérettetésükre a Rostov ellen került sor. Itt egy 2-0 elég volt a továbbjutáshoz, a visszavágón gólnélküli döntetlen született. A csoportkörben már volt egy kis szenvedés, pedig előzetesen úgy tűnt, hogy könnyű dolguk lehet. Az ukrán helyzettől sújtott Metaliszt végül nem volt tényező, de a Lokerent csak jobb egymás elleni eredménnyel tudták maguk mögé utasítani, míg a Legia Warszawa kétszer is elintézte a török csapatot.
Ők lesznek tehát a Napoli ellenfelei, akik örülhetnek, hiszen sokkal nehezebb ellenfelet is kaphattak volna (erről mondjuk a Fiorentina tudna mesélni, ők majd a Tottenham ellen mérkőznek). Biztosra viszont semmiképp sem mehetnek a világoskékek, a bajnokságot ők is rosszul kezdték, de azóta már rendben vannak, a szuperkupát is elhódították a Juventus-szal szemben. A Partenopei bukdácsolt a csoportkörben, becsúszott például a Young Boys ellen egy 2-0-s vereség, valamint egy 0-0 a Sparta Prága ellen. Nekik leginkább az okozhat fejfájást, hogy nem a BL-ben indultak, a selejtezőkben az Athletic Bilbao állta az útjukat.
A Napoli szimpatizánsok örülhetnek, a Trabzonspor nem az a világverő együttes, talán az egyik legkönnyebb ellenfelet kapták. Ha a csapat nem veszi komolyan az EL-t, akkor is elég nehezen tartjuk elképzelhetőnek, hogy ne menjenek tovább.
Osztályzat: 9
Tereh Balázs