ANK: A torna legerősebb négyese? – C-csoport

A kontinenstorna harmadik napján kezdődnek meg a küzdelmek a C-csoportban. A kvartett sok izgalmat tartogathat, hiszen mind a négy együttes esélyes lehet a továbbjutásra, s könnyen köztük lehet a végső győztes is.

A szenegáli válogatott vezéregyénisége – Papiss Demba Cissé (forrás: zimbio.com)

Szenegál
A nyugat-afrikai ország labdarúgó-válogatottjának nagy részét olyan játékosok alkotják, akik hétről-hétre európai topligákban szerepelnek. A nemzeti csapat legjobbja az a Papiss Demba Cissé, aki a Newcastle United csatára is egyben. A 29 éves támadó eddig 4 alkalommal ölthette magára a címeres mezt, amelyet viselve 17 gólt tudott lőni. Kis túlzással szinte csak ő felel a szenegáliak góljaiért, ha az Afrikai Nemzetek Kupájára nevezett keret tagjainak statisztikáját vesszük szemügyre. Szenegál kontinenstornára nevezettjei között olyan tehetséges fiatalokat is látunk, mint a Sion-ban játszó, 21 éves Moussa Konaté (válogatottban: 6 meccs, 1 gól), vagy éppen az egy esztendővel idősebb Sadio Mané (válogatottban: 23 meccs, 5 gól), aki a Southampton csapatának tagja.
A válogatott történetének legjobb éve a 2002-es esztendő volt. Akkor a világbajnokságon hengerelt Szenegál. A nyitómeccsen az akkor világ-és Európa-bajnoki címvédő Franciaországot tudták legyőzni. A Dél-Korea és Japán által közösen megrendezett világeseményen a szenegáli nemzeti csapat a negyeddöntőig jutott –  azóta viszont egyszer sem tudott kijutni az ország válogatottja a vb-re. Még ugyanennek az esztendőnek az elején az Afrikai Nemzetek Kupájában még sikeresebben tudott szerepelni a válogatott, ugyanis ott meg sem álltak a döntőig. A fináléban 11-esekkel tudta felülmúlni őket Kamerun. A Szenegáli Labdarúgó-szövetség elnöke komoly prémiumot ajánlott fel a válogatott játékosainak, ha az idei kontinensviadalt megnyernék, de győzelmenként is számíthatnak plusz juttatásokra a nemzeti csapat keretét alkotó futballisták. Nagy verseny várható a ‘C’ jelű kvartettben, a torna egyik legkeményebb csoportjába is válhat ez a négyes.
Szenegál részt vett a 2013-as tornán is, de akkor nem jutottak tovább csoportjukból. Eddig 12 alkalommal szerepelt a nemzet válogatottja a kontinensviadalon, első alkalommal 1965-ben. Teranga oroszlánjai a 2002-es ezüstérmük mellett első Afrikai Nemzetek Kupáján való szereplésükkor, valamint 1990-ben és 2004-ben is negyedikek lettek. Ezen kívül négy alkalommal jutottak tovább a csoportból, de a negyeddöntőből ezen alkalmak egyikével sem tudtak továbblépni (1992, 1994, 2000, 2004).
A szenegáli labdarúgó válogatott jelenleg 35. a FIFA január 8-án frissített világranglistáján.

Feghouli vezényletével szárnyalna Algéria (forrás: zimbio.com)

Algéria
Az észak-afrikai arab állam nemzeti csapatában sincs hiány olyan játékosokból, akik az európai elitligák valamelyikében hetente jutnak lehetőséghez. itt is érdemes kiemelni több labdarúgót is a kontinenstornára készülő keretből. Az egyik legnagyobb név Sofiane Feghouli. A Valencia 25 éves középpályása 30 válogatott meccsén 10-szer volt eredményes.  A 26 éves Islam Slimani a portugál Sporting csapatát erősíti. Slimani 29 alkalommal léphetett pályára címeres mezben, ezeket a lehetőségeket pedig 13 góllal hálálta meg. Egy még fiatalabb, egyben tehetséges fiatal is ott van a keretben – Nabil Bentaleb, aki az angol élvonalbeli Tottenham klubjában szerepel. Algéria színeiben 10 meccsen jutott lehetőséghez, és 1 gólt tudott lőni a karriere elején járó középpályás. A nemzeti csapat 28 éves hálóőre, Raïs M’Bolhi 2010 óta 37 meccsen őrizhette válogatottjának kapuját a Philadelphia Union alkalmazásában álló labdarúgó.
Az algír válogatott ott volt a brazíliai világbajnokságon is, ahol kis híján megállították a nyolcaddöntőben a később a tornát megnyerő német válogatottat. A 2014-es volt a negyedik vb-je Algériának, s a dél-amerikai eseményen érték el történetük legnagyobb világbajnoki sikerét (korábbi szerepléseik: 1982, 1986, 2010). Az 1980-as olimpián a negyeddöntőig jutottak. Az Afrikai Nemzetek Kupáján 16. alkalommal szerepelhetnek a Sivatagi Rókák, akik nincsenek híján a kontinensviadalon elért jó eredményekből. Algéria 1990-ben a hazai rendezésű Afrika bajnoka lett. Akkor a fináléban azt a Nigériát győzték le, az észak-afrikaiak 1-0-ra, amellyel azonos csoportban szerepeltek. Azon a tornán 13 gólt lőttek, s ezzel szemben csupán 2 gólt kaptak az algírok. Az 1980-as Afrika-kupán is döntőig jutott a csapat, de azt viszont már 3-0-ra elbukták – akkor Nigéria adott otthont az eseménynek, és Algéria akkor velük csapott össze az utolsó meccsen. Ezen kívül 1984-ben, valamint ’88-ban bronzérmet szeretek, kétszer pedig negyedikek lettek (1982, 2010). Háromszor negyeddöntőig jutottak, és négyszer történt meg az, hogy Algéria labdarúgó válogatottja nem jutott tovább a kontinensviadal csoportköréből. Láthatjuk, hogy Afrika futballjának meghatározó szerepét töltik be a Sivatagi Rókák. A csapat legutóbb január 11-én lépett pályára egy barátságos mérkőzés kereten belül az Afrika-kupán szintén résztvevő Tunézia ellen – a végeredmény 1-1 lett. Ha Algéria jó formában érkezik a kontinenstornára, akkor akár a végső győzelemre is esélyesek lehetnek.
Az algír labdarúgó-válogatott a FIFA legfrissebb világranglistáján az előkelő 18. helyet foglalja el.

Bernard Parker a dél-afrikai keret legtapasztaltabb és leggólerősebb tagja (forrás: zimbio.com)

Dél-Afrika
A legutóbbi torna házigazdája 2010-ben labdarúgó vb-nek is otthont adott. A kontinens déli országának Afrika-kupára nevezett játékosai közül legtöbben saját hazájuk bajnokságában játszanak (23 labdarúgóból 18-an). A dél-afrikai válogatott kulcsfigurája, s egyben gólfelelőse – aki a kontinenstornán is meghatározó szerepet játszhat majd – a 68-szoros válogatott Bernard Parker, aki 23 találatot szerzett címeres mezben. A 28 éves alapember 2011 nyarától a Kaizer Chiefs csapatának tagja.
A válogatott az 1998-as, a 2002-es, valamint a – hazai – 2010-es világbajnokságon szerepelt, és mindhárom alkalommal a csoportkörben zárult a nemzeti csapat játékosainak a torna. Afrikai Nemzetek Kupáján 1994 óta vehet részt Dél-Afrika. Először 1996-ban szerepeltek Afrika-kupán, a torna rendezőjeként, amelyet sikerült megnyerniük. A döntőben Tunéziát múlták felül Williams duplájával. A következő kontinensviadalon is a fináléig jutottak, de 1998-ban “csak” ezüstérmesek lettek. A végső összecsapást Egyiptommal szemben vesztették el. Az ezt követő kupán is dobogósok lettek a dél-afrikaiak. Akkor a bronzmeccsen Tunéziával 2-2-es döntetlent értek el a rendes játékidőben, majd tizenegyespárbajban 4-3-ra győzött a Dél-afrikai Köztársaság nemzeti csapata. A 2002-es Maliban megrendezett eseményen a negyeddöntők jutottak a déliek, majd az ez utáni három viadalon nem tudtak továbbjutni kvartettjükből (2004, 2006, 2008). Aztán 2013-ig nem sikerült kijutniuk a tornára, de a saját rendezésű kupán is a csoportkör jelentette a végállomást.
A Nemzetközi Labdarúgó-Szövetség világranglistáján Dél-Afrika válogatottja az 52. pozíciót foglalja el.

Asamoah Gyan (fehér szerelésben) sokszor szorongatott helyzetben is megállíthatatlan – sikerül Ghánának az ő irányításával begyűjtenie a nemzeti csapat ötödik aranyérmét? (forrás: zimbio.com)

Ghána
A Fekete Csillagok négyszeres Afrika-kupa győztesek, és könnyen ezúttal is eljuthatnak a győzelemig, vagy legalább annak kapujáig.
Ghána válogatottjának Afrikai Nemzetek Kupájára nevezett keretében több nagyszerű játékos is helyet kapott, de a legnagyobb ász közülük is vélhetően a csapatkapitány, Asamoah Gyan. Az Al-Ain támadója 86 mérkőzésen viselhette a címeres mezt. A 29 esztendős labdarúgó 45 gólt – legtöbb válogatott találatot – tudott lőni a válogatottban. Érdemes megemlíteni még több alapembert is, mint például a 24 éves Jonathan Mensah-t (38 válogatottság, 1 gól), aki az Évian hátvédje. Rajta kívül fontos – a szintén 24 éves – Emmanuel Agyemang-Badu-ról (55 szereplés a nemzeti csapatban, 10 találat) szót ejteni, aki az Udinese középpályása; valamint André Ayew-ról (57 meccs Ghánával, 8 gól), aki a Marseille-ben szerepel, és még az ő öccse Jordan Ayew (21 válogatott meccs, 5 gól) is tagja a ghánai nemzeti csapatnak. Szinte a keret összes játékosát fel lehetne sorolni, annyi a meghatározó és sok esetben az ellenfelekre potenciális veszélyt jelentő futballista a Fekete Csillagok között. Ha még ez sem lenne elég, az ország 23 legjobbja közé befért a 20 éves, ötszörös válogatott Abdul Rahman Baba is, aki már a Bundesliga őszi szezonjában kiemelkedő teljesítményt tudott nyújtani az Augsburgban.
A nyugat-afrikai ország nemzeti csapata eddig háromszor szerepelt világbajnokságon. Ezt egymást követő tornákon tudta megtenni a ghánai válogatott (2006, 2010, 2014). Eddigi legjobb világbajnoki szereplésüket a 2010-es dél-afrikai eseményen érték el, amikor negyeddöntőbe jutottak, ahol nagy harcban maradtak alul 11-es párbajt követően Uruguay nemzeti csapatával szemben. A németországi vb-n (2006) nyolcaddöntőbe jutottak, viszont a tavalyi, brazíliai világeseményen nem tudtak továbbjutni csoportjukból, de emlékezetes meccset játszottak a későbbi világbajnok, Németországgal. Az eddigi tornákból 19-en tudtak részt venni a ghánaiak – ebből 3 alkalommal házigazdák voltak (1963, 1978, 2008), egyszer (2000-ben) pedig Nigéria mellett a társrendező szerepét is betöltötte az ország. A kontinensviadal négyszeres aranyérmese (1963, 1965 1978, 1982) – amelyből kettőt saját rendezésű viadalon gyűjtött be Ghána – 4 alkalommal az ezüstérmet szerezte meg  (1968, 1970, 1992, 2010). Ezen kívül 2008-ban – szintén otthoni környezetben –  bronzérmes lett a ghánai nemzeti együttes, amely 1996-ban, 2012-ben, valamint 2013-ban  szintén a harmadik helyért léphetett pályára, de azokat a találkozókat elveszítette a kontinens nyugati válogatottja. Két kontinenstornán – 2000-ben és 2002-ben – a negyeddöntő jelentette a válogatott számára a végállomást. Szinte minden egyes alkalommal, amikor a Fekete Csillagok ott voltak az ANK-n, akkor kiemelkedő teljesítményt tudtak nyújtani. Ez alól csak a 1980-as, 1984-es, 1998-as, valamint a 2006-os versengés voltak a kivételek, mert akkor nem sikerült a ghánaiaknak továbbjutniuk a csoportjukból. Egyértelműen látszódik tehát, hogy a ghánai labdarúgó-válogatott az Afrikai kontinens (egyik) legkiemelkedőbb nemzeti csapata, amely ezúttal sem az esélytelenek nyugalmával indul el a tornán, sőt…
Ghána labdarúgó-válogatottja a legfrissebb világranglistán a 37. helyen áll.

A C-csoport menetrendje:
Január 19., hétfő:
Ghána – Szenegál (17:00), Dél-Afrika – Algéria (20:00)
Január 23., péntek: Szenegál – Dél-Afrika (17:00), Algéria – Ghána (20:00)
Január 27., kedd: Ghána – Dél-Afrika (18:00), Algéria – Szenegál (18:00)

Nagy Dávid