Zambia jobban játszott egészen az egyenlítőgólig, ahonnan az észak-afrikaiak átvették az irányítást, és végül be is darálták a 2012-es bajnokot.
Zambia – Tunézia: 1-2 (0-0)
Nuevo Estadio de Ebebiyín, Ebebiyín
G: Mayuka (59.) ill. Akaichi (70.), Chikhaoui (89.)
Zambia: Mweene – Mbola, Sunzu, Nkausu, Munthali – Mtonga, Musonda – Singuluma, Kangwa (Mulenga 88.), Kalaba – Mayuka (Mwanza 71.)
Tunézia: Mathlouthi – Ben Youssef, Abdennour, Bedoui, Maaloul – Ragued, Chikhaoui, Khazri (Manser 66.) – Saihi (Sassi 75.), Akaichi (Younes 80.), Msakni
Sárga: Kalaba (51.), Munthali (79.) ill. –
Piros: – ill. –
Nem kellett sokat várni az első vitát kavaró esethez, a 3. percben Khazri szeretett volna középre tenni egy labdát, ami a tizenhatoson belül Sunzu karját érintette. A mozdulat nem tűnt szándékosnak, viszont az észak-afrikaiak úgy érezhetik, hogy büntetőt kellett volna kapniuk. Nem alakult ki túl nagy iram, sokat tördelte mindkét csapat a játékot, aminek következtében nem volt túl sok helyzet. Aztán két távoli lövést jegyezhettünk fel gyors egymásutánban, előbb Kalaba lövése suhant el nem centikkel a bal kapufa mellett, majd Saihi tüzelt 25 méterről, amit Mweene végül is fogni tudott. A 34. percben a zambiai kapitány, Kalaba lőhetett tisztán a tizenhatoson kívülről, de Mathlouthi ki tudta paskolni a labdát szögletre. Nagyon élt a nyugat-afrikaiak szélsője, 1 perccel később megint ő került helyzetbe, ezúttal azonban nem találta el a kaput. Zambia összességében veszélyesebbnek mutatkozott, a 39. percben Musonda megverte emberét a jobb szélen, beadta Sunzunak, aki lerúgta a földre, de így sem tudott túljárni Mathlouthi eszén. 2 perccel később varázslatos labdát tekert Musonda Mayuka fejére, aki teljesen tisztán, senkitől sem zavartatva pont a kapus kezébe fejelt. A félidő rendes játékidejének utolsó percében ismételten Mayuka került helyzetbe, azonban hatalmas ziccert hibázott. A tunéziai védelem szerencsétlenkedésének köszönhetően a Southampton csatára nagyjából 8 méterről tüzelhetett volna, ha eltalálja a labdát… A hosszabbításban ismételten próbálkozhatott Mayuka, de ekkor még csak a kaput sem tudta eltalálni 12 méterről.
A második félidő ugyanúgy kezdődött, mint az első, Tunézia megint büntetőért reklamálhatott. A felháborodás jogosnak tűnt, Msakni lopta le a labdát egy védő lábáról, aki így a játékszer helyett a tunéziait találta telibe. A bíró ennek ellenére továbbot intett. A másik kapu előtt ismételten Kalaba a főszereplő, átszlalomozott remekül a védelmen, majd lepasszolta Mayukának, aki ezúttal könyörtelenül bombázott a léc alá, ezzel megszerezve a vezetést hazájának. A 61. percben Kangwa akár növelhette is volna az előnyt, pazarul ment el Abdennour mellett, de a befejezés hibádzott, csúnyán mellé durrantott. A 66. percben Musonda remekül száguldott el a jobb oldalon, a lövése azonban már nem volt az igazi, csak oldalhálót talált. Zambia ezekben a percekben eldönthette volna a meccset, Kalaba centerezéséről maradt le centikkel Mayuka, aki így nem tudott a kapuba találni. A kimaradt helyzetek megbosszulták magukat, Manser szögletét csúsztatták meg a rövid oldalon, ami így tökéletes volt az üresen érkező Akaichi számára, aki könnyedén a kapuba passzolt. A gól felhozta Tunéziát egyértelműen felhozta, és a mérkőzés legvégén a győzelmet is megszerezte, Msakni remekül adott be balról, Chiakhaoui tisztán érkezett, lefejelte a labdát a földre, amibe már csak belekapni tudott Mweene.
20:00-tól a Kongói Demokratikus Köztársaság és a Zöld-foki Köztársaság méri össze erejét, a győztes fél lábbal már a negyeddöntőben érezhetné magát.
A csoport állása:
1) Tunézia 4 pont (3-2)
2) Kongói DK 1 (1-1)
3) Zöld-foki Köztársaság 1 (1-1)
4) Zambia 1 (2-3)
Az Afrikai Nemzetek Kupája góllövőlistája:
1 gólos: Bola (Egyenlítői-Guinea), Bifouma, Oniangue (Kongó), Aubameyang, Evouna (Gabon), Singuluma, Mayuka (Zambia), Bolasie (Kongói Demokratikus Köztársaság), Ali Moncer, Akaichi, Chikhaoui (Tunézia), Ramos (Zöld-foki Köztársaság), André Ayew (Ghána), Diouf, Sow (Szenegál), Phala (Dél-Afrika), Ghoulam, Slimani (Algéria), Yattara M. (Guinea), Doumbia (Elefántcsontpart), Sambou Yatabare (Mali), Oyongo (Kamerun)
Öngól: Hlatshwayo (Dél-Afrika)
Tereh Balázs