„Hosszú, de pozitív folyamatok elé néz a magyar futball” – Vági Márton

Az MLSZ főtitkára, Vági Márton volt az InfóRádió vendége. A sportvezető a közelmúltban elindult változásokról, és Dárdai Pál kinevezéséről is beszélt az Aréna című műsorban.

fotó: mlsz.hu

fotó: mlsz.hu

Felismerte a szövetség, hogy rossz irányba tart a magyar futball, ám a tervek inkább tűnnek idealistának, mint realistának. Vági Márton szerint a jövőben nagyon sok mindenen változtatni kell. Kiemelte a stadionokat, a színvonalat és a tv-közvetítések csökkentését. „Mindenképpen számítunk a nézőszám emelkedésére, azonban hangsúlyozni kell, hogy időigényes folyamatról van szó. Az a sok tényező, amely az alacsony nézőszám kialakulásához vezetett, azoknak a megváltoztatásához és a reakcióra, ahogy ezt a közönség lereagálja, idő kell. Ide kell sorolni a játék a minőségét, a stadionok állapotát, mint nézőtéri és mint kiszolgáló egység, a büfék, a beengedőkapuk száma, a pályáknak az állapota, a hangulat, a minőség, ezek mind-mind oda vezettek, hogy nem túl vonzó a futball, tényleg csak a fanatikusok járnak mérkőzésre – fogalmazott a főtitkár, aki hozzátette, a televíziók szerint átlagban többen nézik a magyar meccseket, mint akár az El Clasicót. – Eközben pedig a mérkőzések nézettsége elég jó, a tévék azt mondják, hogy a magyar bajnoki meccseknek jobb az átlagos nézettsége, mint a spanyol rangadóknak, tehát az emberek azért otthon a fotelből nézik őket. Ahhoz, hogy ezt feladják,és kimenjenek a pályára, elég sok változásnak kell történnie. Az előttünk álló 2 évben nagyon sok változás fog történni, elsősorban az infrastrukturális állapotokban. Ezek mind el fogják hozni a nézőszám emelkedését, és már tavasszal is nőni fog. Az igazi áttörésnek a 2017-18-as szezonra kell megtörténnie.”

Debrecenben, és sok más helyen már az ultrák sem vesznek jegyet... - fotó: sport.hir24.hu

Debrecenben, és sok más helyen már az ultrák sem vesznek jegyet… – fotó: sport.hir24.hu

Az azonban biztos, egyik pillanatról a másikra nem lehet az elmúlt évtizedek szurkolói hozzáállását megváltoztatni. Ez igaz a tévés meccsekre is, hiszen az MLSZ szerint a sok közvetítés is hozzájárult a stadionok kiürüléséhez, ám sokan nem ebben látják a problémát, hanem a kötelező kártyahasználatban, és a beléptető-rendszerekben, ott is leginkább a biometrikus azonosítással. Utóbbit a Ferencváros vezette be elsőként. Tehát nem a közvetítésekkel van a baj, hanem a színvonallal, a létesítmények állapotával, valamint a szövetség nem éppen szurkolóbarát intézkedéseivel. „Szakmailag mi amellett érvelünk, hogy kevesebb magyar meccs legyen a tévében. Aki ugyanis meg akarja nézni a mérkőzést, és választhat a tévé és a közözött, hogy kimegy-e, az inkább otthon marad. Az élő mérkőzéseknek sokkal nagyobb a varázsa, amelyhez 2017-re az összes stadionba kulturált körülményeket fogunk teremteni. Teltházas meccseket akarunk teremteni, ehhez pedig az kell, hogy csökkenjen az élőben közvetített mérkőzések száma – vázolta az elképzeléseket a sportvezető. – Szükséges azonban, hogy ösztönözzük a klubokat is, hogy érdekeltek legyenek a nézőszám növekedésében, ne törődjenek bele, hogy nincs belőle se veszteségük, se hasznuk, ha több vagy kevesebb néző van. Jelenleg ezért is dolgozunk, hogy növekedjen a hajlandóság.” Azonban ennek egy akadálya van: a magyar lakosság – akik, Vági szavaival élve hajlandók lennének áldozni – nagy része napról napra él, így aztán a több ezer forintos jegyárak miatt marad a televízió.

fotó: mlsz.hu

fotó: mlsz.hu

A kapitányváltásról is beszélt Vági Márton. Hangsúlyozta, semmiképp sem jó a válogatott szempontjából, hogy tulajdonképpen két lovat kell megülnie Dárdai Pálnak. „Már szeptemberben is tervbe volt véve és reális esély volt rá, hogy a Hertha szerződést ajánl Dárdainak. Mi örültünk, hogy még korai volt és nem így történt. Pali akkor úgy döntött, hogy befejezi a Pro Licenszét, nyáron pedig várhatóan meg is kapja a diplomáját. A karrierjében úgy lett volna logikus, hogy 2016-2017-ben kinevezik a Hertha élére, amikor már megizmosodott, és az is fontos lett volna, hogy akkor nevezzék ki, mikor jó a csapat, jók a körülmények, nem pedig egy válságfeladatot kell megoldania. A dolgok úgy alakultak ahogy, nekünk ez nem kedvező, de szerintem a Palinak se. Ő elvállalta a feladatot, segíteni akart ezzel a Herthának, és úgy gondolták, hogy ő a legjobb megoldás. Mi nem örülünk, hogy ez a kettős felelősség van, ami az U15 után még jobban felerősödött. Pengeélen játszunk, ezt el kell ismerni. Az biztos, hogy azért választotta az elnökség Dárdait, mert nem volt sok alternatíva. Nem tűnt tökéletes választásnak, még úgy sem, hogy nem volt a Herthához kinevezve, és még ma sem vagyunk meggyőződve róla. Az eredmények őt igazolják, lehet, hogy beviszi a csapatot az Eb-döntőbe, megmenti a Herthát a kieséstől, és mindenki boldog lesz. Azt is látni kell viszont, hogy fejleszteni kell a csapatot, a Palinak a dolga most, hogy rövidtávon mentálisan erősítsen és építsen ki egy csapatkohéziót, és elsősorban ezzel győzze le az ellenfeleket, erre fog rámenni ez az egy év, nem pedig csapatépítésre – fogalmazott. Kiemelte ugyanakkor, hogy a szurkolók akarata is egy döntő tényező volt Dárdai kinevezésében. – Nagyon szerencsés, hogy az MLSZ szakmai érdekei és a közvélemény hangja ebben az esetben egy irányba mutatott, de ez egyben azt is jelenti, hogy rendkívül szerencsétlen az a helyzet, hogy ennyire rá vagyunk szorulva arra, hogy egy döntés nem lehet csak szakmai, hanem azt is nézni kell, hogyan fogadják. Ez egy nagyon egészségtelen helyzete a magyar labdarúgásnak, hogy szakmai szempontokat fölülbírálnak a kommunikációsak.”

Majd kitért a Paks – Nyíregyháza bajnoki körül kialakult helyzetre. A héten többször is írtunk a Spartacus nehéz helyzetéről. „A versenykiírás egy normális helyzetre készült, itt pedig a sok véletlen egybeesése miatt olyan helyzet adódott, amely 10 másik helyzetben mindenki számára jó és igazságos megoldást eredményez, most pedig egy olyat, amely a Nyíregyházának egy nagyon szerencsétlen helyzetet eredményezett. December 8-án az a döntés született, hogy minél hamarabb le kell játszani a mérkőzést, nem szabad, hogy a 30. forduló környékén legyen a meccs, amikor esetleg egyik csapat a kiesés elkerülésében, másik meg a bronzéremért folyó harcban érdekelt. Mindenki tudta és elfogadta a halasztás időpontját és tisztában volt a szabályokkal, azzal, hogy az igazolások hogyan hathatnak a keretekre, ki játszhat és ki nem. A Nyíregyháza halasztási kérelmére a versenyszabályzat szerint nincs lehetőség, és a többi 14-15 csapattal szemben sem lett volna tisztességes.” Ezt követően a játékosok fizetésére is rákérdeztek. Vági válaszában kijelentette, ez a klubok belügye, mert mint mondta „…valamilyen szempontból nevetség, irigység, bírálat tárgyává válik. Az emberek nem tudják a számokat korrekten és érzelemmentesen kezelni. A játékosok félnek, fél attól, hogy azt mondják, te ilyen olcsó vagy, vagy hogy nem érsz ennek a tizedét sem…” Ehhez hozzátette, kevesebb kritikát kellene megfogalmazni a juttatásokkal kapcsolatban. Végül a légióskérdésről is ejtett néhány szót a főtitkár. Elmondása szerint hiába törekedne a szövetség a légiósok számának korlátozására, az EU szabad munkaerőpiaci áramlást biztosító jogszabálya miatt akadályoztatva van. Illetve bármennyire is szeretnék elérni, hogy minél több fiatal szerepeljen az élvonalban, a tv-s pénzekből évi hatszázmillió forint kerül szétosztásra, de nem minden klub él ezzel a lehetőséggel. „Az MLSZ évek óta törekszik a légiósok szabályozására, ennek azonban jogi akadályai vannak. Az a cél, hogy minél több fiatal labdarúgó játsszon a csapatokban, ennek érdekében évi 600 millió forintot osztunk szét a TV-s pénzekből. A folyamatban leginkább az MTK és a Haladás jár az élen, illetve a Paks, bár ők tavalyig egészen öreg csapatnak számítottak. Korábban a Honvéd is ide sorolható volt, mára azonban már nem. Az NB I egészét tekintve nem rossz a külföldiek száma, ugyanis 65-70%-ban magyarok vannak a keretekben, és a játszott percek tekintetében is ők állnak jobban, az élcsapatoknál azonban az átlagnál rosszabb a helyzet. A Videoton is évek óta magyarosítja a védelmét, azonban náluk is felmerült, hogy ha a nemzetközi porondon is eredményeket akarnak elérni, akkor erősíteniük kell, azt pedig nyilván külföldről teszik, mivel a magyar játékosok drágábbak. Ennek oka, hogy a klubok az utóbbi 20 évben nem foglalkoztak az utánpótlás neveléssel, így beszűkült a magyar játékosok piaca, amit a játékos ügynökök is felismertek.” – zárta interjúját Vági Márton.

Gavalovits Sándor