Lépj szintet – legyél jobb edző!

A sportban tevékenykedő emberek nagy része kifogásolja a hazai edzők munkáját, szerintük ők a magyar labdarúgás mélyrepülésének kulcsai, hiszen ők azok, akik elrontják a gyermekeket labdarúgóvá képzésük során. Mindenki fel tudna eleveníteni ilyen anekdotákat, melyek ezt támasztják alá, de nem biztos, hogy ez a sztereotípia minden magyar edzőre igaz. A magyar edzők közül rengetegen szeretnének tanulni, de sokan úgy gondolják, hogyha nem kerülnek be edzőképzésre az óriási túljelentkezés miatt, akkor tőlük a tanulást megvonja egy másik hatalom és ezért gátolják őket az ő fejlődésükbe.

4w650c0.bild_

Fel kell hívni a figyelmet erre a tévhitre, hiszen edzőképzés nélkül is lehet valaki jobb edző. Miért ne lehetne? Nincs megtiltva a tanulás, az olvasás, az edzések látogatása egy mentoredzőnél, úgyhogy ez csak kifogás lehet. Természetesen szükség van a megfelelő tanfolyam elvégzésére, hiszen ezen tanfolyamok által kibocsátott diplomák és licencek (működési engedély) után nőhet egy klub presztízse, továbbá ezek után kap egy klub anyagi támogatást a TAO rendszeren keresztül. Nem szabad elfelejtenünk, hogy attól még, hogy valaki nem kerül be valamelyik edzőképzési tanfolyamra, attól még ugyanúgy lehet jobb edző. Ez nem mástól függ, csak és kizárólag az edző egyénétől és hozzáállásától a hivatásához.

Sok edző ilyenkor azt a kérdést szegezi magához és az edzői társadalomhoz, hogy hogyan tudna tanulni edzőképző tanfolyamokon kívül. Erre a kérdésre ad egy útmutatást ez a bejegyzés.

I. Olvass! – A kérdés egyből az lehet, hogy miért fontos az olvasás? Olvasni annyit jelent, hogy egyedül vagyunk anélkül, hogy magányosak lennénk. Tanulhatunk más edzőktől vagy éppenséggel más edzőkről. Olvashatunk anekdotákat, hogyan és miként viselkednek a szakma legnagyobbjai különböző helyzetekben, továbbá edzésmódszertani ismereteket is elsajátíthatunk, erre egy példa, melyet Patrick Barclay – Mourinho – A győztes anatómiája c. könyvében olvashatunk: “Tel-Avivban történt, hogy Mourinho így szólt a hallgatósághoz: “Egy nagyszerű zongorista nem kezd el köröket futni a hangszere körül, és nem csinál rajta egyujjas fekvőtámaszokat. Ahhoz, hogy megmutassa nagyszerűségét, játszania kell a zongorán. Egész életében játszania kell, ahogy egy nagyszerű futballista sem attól lesz nagyszerű, hogy folyton fut, és fekvőtámaszokat nyom. Nem szólhat minden a fizikális felkészítésről. A jó futballistává válás legjobb útja, ha folyamatosan játékban vagyunk.

Egy másik előadáson a következőket lehet hallani az olvasásról, nem szó szerint idézve: “Először egy témában nem vagyunk jártasak, így senki nem kéri ki a véleményünket, hiszen nincs az adott témáról sajátos, egyéni véleményünk. Majd miután elkezdünk olvasni, észleljük, hogy a szakmában elismert személyek véleményét megértjük. Miután még többet olvastunk, előbb-utóbb hozzá tudunk szólni egy-egy témához, majd később odáig jutunk, hogy saját véleményünk és nézőpontunk (koncepciónk) alakul ki, amiről pedig ki fogják kérni a véleményünket és így lépkedhetünk feljebb a “ranglétrán” egy adott témán belül.”

Aki labdarúgó edző és akinek ez a hivatása, az minden témába vágó könyvet el fog olvasni, mert érdekli és többet akar tudni. Ezt javaslom minden edzőnek, aki ezt választotta szakmának és ebben elhivatott. Legyen az David Beckham vagy Sir Alex Ferguson könyve, de akár a példa alapján lehet ez egy Mourinhoról készült könyv is. Ezek magyar nyelven, egyéb nyelvismeret nélkül elérhetőek.

Ha mégis könyvet kéne ajánlanom, ami kizárólag a futballszakmával foglalkozik, akkor az alábbi olvasmányokat választom:

  • Kun István: Kiddy11
  • Ferenczi Attila: Labdarúgó Alapismeretek Gyerekeknek
  • Ferenczi Attila: A Magyar Futballkultúra Kivégzése
  • Jonathan Wilson: Futballforradalmak
  • Chris Anderson – David Sally: Számháború.

Ezek a könyvek mindenki számára elérhetőek és megvásárolhatóak magyar nyelven, továbbá egyéb szakanyagok elérhetőek az MLSZ honlapján is, melyek az edző fejlődését segíthetik elő anélkül, hogy edzőképzésen vennénk részt.

 10271364

Tanács: Olvass minden nap 20-30 percet ébredés után! Ez beindítja a gondolkodást a futballszakmán belül aznapra, ráadásul évente ez kb. 30 szakkönyv elolvasását jelenti, ami bőven a magyar emberek könyvolvasási átlagán felül van.

II. Nézz videókat! – Az interneten fellelhetőek különböző előadások magyar, angol, spanyol és német nyelven egyaránt, melyek elősegítik az edző elméleti fejlődését. Megnézhetünk videókat, ahol top edzők edzéseket tartanak, de rábukkanhatunk olyan szakemberekre is, akik talán nem váltak világhírűvé, de topszínvonalon tartják edzéseiket. Lehet, hogy egyesek számára ezek szórakoztatóbbak, mint a könyvek, viszont akinek valóban az edzői szakma a hivatása, az bármit megtesz azért, hogy jobbá váljon.

Ilyen magyar nyelvű videók megtalálhatók a világ legnagyobb videó megosztó portálján, így ezek bárki számára elérhetőek. Néhány ajánlott videó:

  • Miért beteg a magyar futball – Ferenczi Attila előadása – Szany 2014
  • Wágner Ádám Wágner Gábor – Az Új Edzőgeneráció
  • Gyorsaságfejlesztés labdával a labdarúgásban
  • Pierluigi Collina előadása a Magyar Labdarúgás Fórumán
  • Online Fociakadémia videói (oktatóvideók játékosoknak, magyarul)

Ezen videók mellett rengeteg nyílt edzést tekinthetünk meg top csapatoknál, az angol és/vagy német nyelven beszélő labdarúgó edzők pedig külföldi nyelvű előadásokat is megtalálhatnak egy egyszerű keresés segítségével.

Tanács: Szakíts minden nap legalább 25-30 percet ilyen videók megtekintésére, ezek a videók sosem fogynak el, csak meg kell találni őket!

III. Nézz mérkőzéseket! – Akár személyesen, élőben a helyszínen, akár a TV-n vagy interneten keresztül. Ez magában foglalja azt is, hogy esetleg visszanézzünk régebbi, akár történelmi mérkőzéseket, akár az előző hétvége eseményeit elevenítjük fel újra. Próbáld meg ezeket a mérkőzéseket vagy mérkőzésjeleneteket edzői szemüvegen keresztül megtekinteni! Figyeld meg a változásokat, a változtatásokat, a jó és rossz döntéseket labdás vagy labda nélküli játékosnál! Nézd meg, hogyan védekezik az ellenfél a mérkőzés különböző periódusaiban és ezzel szemben milyen taktikát választ az aktuálisan támadó csapat.

Több UEFA licences edzőtől hallottam már azt a kijelentést, hogy mindent megnéz, ahol gurul a labda. Valószínűleg ezt a kijelentést a labdarúgó mérkőzésekre érti, de, ha jobban megfigyelünk egy-egy szögletvariációt, akkor látjuk, hogy a futsalból és a kosárlabdából is rengeteg elemet vesznek át nagypályás labdarúgó csapatok, így tényleg mindent érdemes megnézni a sport világában, hiszen újabb és újabb dolgokat tanulhatunk meg.

Tanács: Ne csak a kedvenc csapatod mérkőzését nézd meg, hanem “mindent, ahol gurul a labda”!

IV. Beszélgess! – Beszélgess más edzőkkel, szakmabeliekkel, de a legjobb az, ha minden futballszerető véleményét kikéred és így egy nagyon széles véleménykörből választhatod ki azokat a tippeket, tanácsokat, melyek a te karrieredhez és edzői fejlődésedhez járulnak hozzá. Ahogy a Barcelonánál Juan Carlos Unzue vezényli a pontrúgás variációkat, úgy sosem tudhatjuk meg, hogy vajon Loius Van Gaal nem egy “egyszerű” futballszurkolótól kapott-e olyan ötletet, amit beépíthetett a csapata játékába és eredményessé vált.

Tanács: Kérd ki mindenkinek a véleményét, hallgass meg mindenkit és beszélgess futballszakmai kérdésekről! Próbálj meg mentor-mentorált kapcsolatot kialakítani nevesebb szakemberrel, hogy úgy tanulhass tőle, mint a mai top edzők egykoron mentoraiktól! A magyar edzői társadalom erre igenis nyitott.

Egy utolsó és talán a legfontosabb tanács minden edző számára: Először tanulj elméletet, majd ültesd át gyakorlatba azt! Egyik a másik nélkül nem működik.

Végezetül egy idézet Albert Einsteintől: “Az egyetlen erő, amely hatalmasabb a gőznél, az elektromosságnál és az atomenergiánál, az emberi akarat.”

Németh Barnabás