Újabb sztárlatűr a magyar válogatottnál

Nagy esélye előtt áll a magyar labdarúgó válogatott. A nemzeti csapat több , mint 40 év után juthatnak ki ismét Európa bajnokság, rangos eseményre pedig kerek 30 év után. A szövetségi kapitány Bernd Storck egy olyan lépést tett meg, amit nem egyszer húztak már meg……

m__ller-zwei-1303801074

Elhalasztott novemberi forduló, kihirdetett bő keret, hamarosan jön a felkészülés a norvégok elleni idegenbeli, majd a hazai pótselejtezőre. Nos, első sorban nem erre szeretnék kitérni. A válogatott szövetségi kapitánya Bernd Storck egykori világsztár labdarúgót kért fel segédjének, nevezetesen Andreas Möllert, aki kora egyik legjobb labdarúgójának számított. A magyar válogatott háza táján nem először próbálkoztak már meg ezzel a módszerrel..

Az első próbálkozás:
Az első kísérleti “alanyunk” , a Vb és Eb győztes, az 1-szeres aranylabdás, a Bayern München és az Inter egykori kiváló játékosa Lothar Matthaus volt, akit 2004 januárjában neveztek ki a válogatott élére. Az újonnan kinevezett szövetségi kapitány először 2001-ben a Rapid Wien csapatát irányíthatta 2002-ig, majd utána szintén egy esztendeig a Partizan Beogradot, amellyel bajnoki címet ünnepelhetett. A pár évvel ezelőtt még aktív német legenda tehát szedett össze némi tapasztalatot , viszont egyértelműen a válogatott volt az első komolyabb kihívása. A bemutatkozó barátságos mérkőzések ígéretesnek tűntek, hiszen Cipruson megverték 2:0-ra Örményországot, majd Lettországot 2:1 arányban. Összesen 10 felkészülési mérkőzést vívtak a csoportmeccsek előtt 5-ször nyertek, 5-ször pedig vereséget szenvedtek a mieink. A Vb selejtező nem indult túl fényesen, hiszen Horvátországban 3:0-ás vereséget szenvedett a válogatott, Izland ellen hazai környezetben sikerült javítani, hiszen Gera Zoliék 3:2-re nyertek, Svédországban jött egy újabb pofon, Máltáról viszont sikerült elhozniuk a 3 pontot. Így tehát 4 mérkőzésen 6 egységet szereztek Matthaus tanítványai. A felkészülési időszak után Bulgária volt a soron következő ellenfél, akik ellen 1:1-es döntetlent értek el. Az ezután jövő két mérkőzésen azonban a maximális 6 pontot gyűjtötték be a srácok. Tehát 7 meccs után 13 egységet szerzett a nemzeti csapat. Az utolsó három összecsapásból csupán 1 pontot sikerült megszerezniük , így ismét a mélybe süllyedtek az álmok. Szófiában 2:0-ás vereséget szenvedtek, a Szusza Ferenc Stadionban pedig jött Ibrahimovic és nyertek a svédek, az utolsó mérkőzésen a horvátokkal döntetlent játszottak. Az év végén lejárt a szövetségi kapitány szerződés, melyet nem hosszabbítottak meg. Összesen 28 mérkőzésen vezethette a magyar együttest 11 alkalommal nyertek, 3-szor játszottak döntetlent, 14-szer pedig vereséget szenvedtek. A legemlékezetesebb meccse a Németország ellen aratott 2:0-ás siker. Az edzői pályafutása nem ívelt túlságosan felfele, dolgozott utána a brazil, az osztrák , illetve az izraeli ligában is. Utoljára Bulgária szövetségi kapitánya volt 2010 és 2011 között.

A második próbálkozás:
A Matthaus korszak után 3 évet kellett várni egy újabb nagyobb névig. Ezúttal a nagy múltú Eb győztes holland edzőt neveztek ki , személy szerint Erwin Koeman. A Koeman fivérek közül úgymond Erwin volt a kisebb, hiszen Ronald jóval nagyobb sikereket ért el , de összességében ő sem panaszkodhatott a karrierjére, hiszen nyert Kupagyőztesek Európa-kupáját, valamint bajnoki címeket többségében. Lotharral ellentétben valamivel nagyobb edzői háttérrel rendelkezett, hiszen a PSV-nél volt ifjúsági, majd segédedző is. Ezután dolgozhatott az RKC Waalwijk és a Feyenoord csapatainál is, előbbinél 1 évig, utóbbinál pedig 2 esztendeig. Nagyobb sikereket nem ért el egyik csapatnál sem, a magyar válogatottnál 2008 májusában lett hivatalosan ő az új szövetségi kapitány. A felkészülési mérkőzések jól sikerült, hazai pályán megverték Koeman tanítványai Görögországot 3:2-re, majd Horvátországgal és Montenegróval is egalizáltak. Az első Vb selejtezőt Dánia ellen vívták meg a srácok, mely 0:0 lett a Puskás Stadionban. Svédországban 2:1-es vereséget szenvedtek, azonban az utána következő 4(!) selejtező mérkőzést rendre behúzták a srácok, így tehát 6 forduló elteltével 13 egységet gyűjtöttek be a mieink. Majd ezek után jöttek a létfontosságú összecsapások. Ahogy az lenni szokott ismét megtorpantunk, a hazai mérkőzéseken a svédek és a portugálok is elvitték a 3 pontot, majd Portugáliában jött egy 3:0-ás vereség. Az utolsó meccsen Dániában 1:0-ra nyertek a mieink. Nagyon úgy tűnt, hogy Koeman marad a válogatott élén, viszont a Hollandiában elszenvedett 6:1-es meccs után, valamint Gera Zoli mellőzése miatt, miszerint nem elég jó menesztették a holland szakembert. Összesen 20 meccsen át irányíthatta a magyar együttest 7-szer nyertek, 4-szer játszottak döntetlent, 9-szer szenvedtek vereséget. Két igazán emlékezetes meccse a görögök elleni 3:2-es győzelem, illetve a dánok elleni idegenben szerzett 3 pont a Vb selejtező csoportban. Koeman amióta távozott volt az Utrecht edzője is, jelenleg fivére, Ronald segítője a Southamptonnál.

A harmadik próbálkozás:
A napokban kiderült az, hogy a jelenlegi szövetségi kapitány Bernd Storck egy nevesebb segítőt kért maga mellé, nevezetesen Andreas Möllert. A híres német labdarúgó, aki többségében nyert Eb-t és Vb-t hazája válogatottjával, a Juventus-szal UEFA Kupát, míg a Dortmunddal Bajnokok Ligáját. Igaz ő nem szövetségi kapitánynak jött, hanem minden bizonnyal úgymond “lelkesítőnek”, vagy egy olyan személynek, akit a játékosok végig hallgatnak, és meglesz az a tekintélye, amit egy ilyen nevesebb labdarúgó általában megszokott kapni. Az utóbbi két alkalomból kiderült , hogy ez általában mit sem ér, Matthaus nála is nagyobb labdarúgó volt, Koemannál pedig ő az ismertebb, viszont, ahogy elmondtam ő se sorolható a névtelen játékosok közé. Tehát kíváncsian várom, hogy ezúttal tud-e segíteni az, ha egy világsztár van a válogatott háza táján, vagy pedig újabb felesleges lépés. A norvégok utáni meccseken után , majd okosabbak leszünk….

Képforrása: www. kicker. de

Németh Boldizsár