Ahogy arról már tegnap is beszámoltunk, megköszönték az eddigi munkát Rafa Beniteznek, amin aligha lepődött meg bárki is. Gyakorlatilag azt kaptuk tőle, amire a kinevezésekor számítottunk, de mégis. Mindenképp így kellett ennek történnie?
A Sky Sports hasábjain blogot vezető Guillem Balague szerint Beniteznek alapvetően nem sok esélye lett volna maradandót alkotni.
Van egy alapvető probléma: nem éhesek a játékosok. Hatalmas a kényelem, meglehetősen unalmas az élet a Real Madridnál – legalábbis a futballisták szempontjából. Elképesztő összegeket tesznek zsebre minden hónapban, palotákban élnek és emberek milliói rajonganak értük – a BL győzelem óta nem érzik, hogy bárkinek is bizonyítaniuk kellene. Ők már most a csúcson vannak. Még úgy is, ha nem az elsők, hanem csak a másodikok lesznek a bajnokságban. Legtöbbjük elképesztő egóval rendelkezik és nem veszi jó néven, ha csak úgy elkezdik cseszegetni. Van egy hierarchia az öltözőn belül, ami egy ilyen klub esetén természetes. Az viszont már egyenesen káros, hogy az öltöző urai néha túlmennek a hatáskörükön és még az elnök parancsait is felülbírálják. Ronaldo például gyakorlatilag bármikor szembemehet Perez akaratával, hiszen az elnöknek csak veszítenivalója lenne egy ilyen esetből. De Sergio Ramos vagy Bale szava sem súlytalan ám és még folytathatnánk. Néha valóságos politikai háború zajlik a játékosok és az elnök között, ami komoly hatást gyakorol az edzőválasztásra is. Elvégre volt itt már minden az elmúlt években: volt aki a “jófiú” szerepében lépett fel (Ancelotti) és volt aki a “Ki ha én nem?” gondolatmenet szerint próbált érvényesülni (Mourinho). Lássuk be, elképesztően nehéz lehet úrrá lenni a Real Madridnál. Elvégre olyannak kell lenni akire felnézhetnek, ugyanakkor az a valaki megnyerő stílussal is rendelkezik és mindenkit játszat is rendesen. Hogy lehetne motiválni egy ilyen csapatot? Az elmúlt 10 évben 2 bajnoki cím – ez egy komoly probléma.
Rafa elképesztően örült ennek a lehetőségnek és nagy kedvvel állt munkába, ugyanakkor szinte esélye sem volt sikereket elérni. Képtelen volt menedzselni az egókat és úrrá lenni a sztárokon. Ő nem az a karizmatikus személyiség és még csak nem is az a fajta, akivel nagyon szimpatizálnának a futballisták. Egyszerűen halálra volt ítélve.
Miben lesz majd más Zidane helyzete? Nehéz megmondani. A tekintélye megvan, elvégre minden idők egyik legnagyobbjaként tartják számon, de… Ő egy kimondottan csöndes ember. Egy igazi elmélkedő, aki csöndes és visszafogott. Sokan féltik őt attól, hogy erre a stílusra rámehet a vezető szerepe. Hogy nem lesz majd elég nagy karakter ahhoz, hogy falkavezér legyen.
Gabriele Marcotti, az ESPN szakírója szerint a játékosok annak reményében lobbiztak Zidane érkezéséért, hogy ismét egy nyugis időszak következzen. Valami hasonló, mint Ancelottinál. Egy picit talán hasonló lehet a két karakter, bár ki tudja.
Nos, közelről figyelhette elődei munkáját. Láthatta mit csináltak jól és rosszul. Tudatosan készül már évek óta az edzői pályára és ha ez így van, akkor bizonyára a fejében már összeállt, hogy mit is kell tenni – mi működik ennél a gárdánál. Tovább javítja az esélyeit, hogy a Castilla irányítása alatt megismerte a fiatalokat is. Rengeteg tehetséges srác van most a Real Madrid utánpótlásában és ő sokukat edzette is már – bizonyára ha baj van, tudja kihez érdemes nyúlni. Mondhatjuk ezt azért is, mert a Real Madrid B-csapata jelenleg a második helyen áll a spanyol harmadosztály B-csoportjában.
Az AS szerint voltak nehézségei a munka során: sikerült ugyan összeszednie a csapatot és első évben a 7. helyen zártak, de Ödegaard érkezése felborította az egyensúlyt. Az akkor 16 esztendős norvég csodagyerek bizonyára más bánásmódban részesült mint a csapat többi tagja – de ezt a jelek szerint sikerült orvosolni, hiszen az eredmények a francia trénert igazolják.
Zidane a 4-2-3-1-et favorizálja, ami talán a legjobban fekszik a jelenlegi Realnak. A védekező középpályásokhoz állítólag csak ritkábban nyúl – ez esetben Marcos Llorente kapott lehetőséget a védelem előtt a 4-1-4-1-ben. A 20 éves középpályás egyébként akár a nagy felfedezett is lehet: korosztályának egyik legjobbja ezen a poszton és már bemutatkozhatott az A-csapatban is idén – ő olyan lehet, mint Busquets volt Guardiola irányítása alatt a Barcánál.
Zidane nem akármilyen feladatot vállalt el, hiszen nincs idő edzőtáborra, alapozásra. A télen úgy tűnik semmilyen komoly játékos szerződtetésére sincs lehetőség, így neki is csak limitált lehetőségei vannak. Persze elég sokat ki lehet hozni abból is, ami van.
Többet, mint amit Benitez tudott.
Baranyai Balázs