Lengyelország már azzal történelmi tettet hajtott végre, hogy eljutott a negyeddöntőbe, de egyáltalán nem esélytelenek Portugália ellen sem. A kérdés csak az, hogy megérzik-e a vérszagot vagy a nagy teher alatt összeroppannak?
Lengyelország kifejezetten masszív ezen az Európa-bajnokságon, összesen 1 gólt kaptak 4 meccsen, az a Shaqiri ollózás ráadásul a csoda kategória volt, az ilyennel nem lehet mit tenni. Viszont Svájc ellen nem mondhatnánk, hogy ők voltak a jobb csapat, nem éppen úgy játszottak, ahogy mondjuk a németek ellen a csoportkörben. Komoly probléma számukra, hogy Lewandowski a jelek szerint be van oltva gól ellen, utoljára 2015 novemberében talált be a válogatottban, azaz 9 órányi futball óta eredménytelen. Még, ha a góllövés nem is megy neki, haszontalannak aligha nevezhetnénk. Az összjátékból rendre hatékonyan veszi ki a részét, jól tartja meg a labdákat, óriási hiba lenne kirakni a kezdőből – nem is fogja Adam Nawalka. Annyi szerencséje van Lewandowskinak, hogy a gólokat Blaszczykowski szállítja, így leveszi a terhet a csapat legnagyobb sztárjának a válláról. Emellett meg kell említeni a védelem tengelyében dolgozó Glik-Pazdan párost, akik remekül látják el a dolgukat az egész tornán. Gliknél csak Smalling tisztázott többször meccsekre lebontva az egész Európa-bajnokságon, a meccsenkénti 10 tisztázás elképesztően magas szám. Pazdan ezzel szemben a játékot olvassa remekül, az átlagos 3,3 interception (nincs igazi magyar megfelelője ennek a szónak, nagyjából lekapcsolt átadásnak lehetne fordítani) kifejezetten magas szám. Előttük Grzegorz Krychowiak járőrözik a középpályán, ő mérkőzésenként 3,3 szerelést mutat be, rendszeresen akasztja meg az ellenfelek támadásait. Ez adja az alapot annak, hogy Blaszczykowski és a túloldalon Grosicki vagy Kapustka nyugodtan fel merje vállalni a kockázatosabb cseleket is, hiszen tudják, hogy esetleges labdavesztés esetén a hátuk mögött egy biztos védelem áll.
Ami a portugálokat illeti, Fernando Santos tanítványai eddig nagyon messze állnak a meggyőzőtől a tornán, de Horvátország kiütése magáért beszél. Nem a hagyományos 4-4-2-t játsszák, hiszen Ronaldo és Nani is rendszeresen kimozog valamelyik szélre, míg Joao Mário és André Gomes is rendre befele húzódik a szélről. Nagyon nehéz így felvenni a támadókat – erről mi magyarok tudnánk mesélni, hiszen 3 gólt kaptunk tőlük. Santosnak bejöttek a horvátok elleni nyolcaddöntőre eszközölt változtatásai, Fonte, Cédric és Adrien Silva is egyaránt jó teljesítményt nyújtott. Pozitívum továbbá még mindenképp William Carvalho és Raphael Guerreiro játéka. Carvalho óriási csatára számíthat a pálya közepén Krychowiakkal, ezt már alig várjuk. Guerreiro megmutatta, hogy nem véletlenül igazolta le a Dortmund, hatékonyan segíti a támadásokat és hátul is megbízható. Figyelemre méltó továbbá a másodvirágzását élő Ricardo Quaresma játéka, aki rendszeresen lendületet tudott hozni a csapat játékába, amikor beszállt. A veterán szélsőről már sokan lemondtak, azonban egyelőre elég csattanós választ ad a kritikusoknak, a horvátok ellen ő lőtte tovább a csapatot.
Sérültek nem nagyon vannak egyik oldalon sem, Szczesny játéka kérdéses egyedül, Adam Nawalka viszont valószínűleg akkor se cserélne a kapuban, ha teljesen fitt lenne, mert Lukasz Fabianski egyelőre remek teljesítményt nyújt. Bartosz Kapustka Svájc ellen letöltötte eltiltását, így ma már játszhat. Várható néhány változtatás mindkét oldalon a kezdőkben, hiszen a játékosok azért elfáradhattak a 120 perces meccsekben, a lengyeleknek meg még tizenegyeseket is kellett rúgniuk.
Lengyelország – Portugália 21:00
Helyszín: Stade Vélodrome, Marseille
Várható kezdők:
Lengyelország: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski, Kapustka – Millik, Lewandowski
Portugália: Patricio – Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro – Mário, Carvalho, Silva – Quaresma, Ronaldo, Nani
Tereh Balázs