Barca: Talán az lenne a legjobb, ha nem vennének senkit

Te kit/kiket vennél, ha lenne egy hónapod az átigazolási szezonból és lenne 222 milliód (vagy még annál is több)? Egy emberre költenéd, vagy vennél sok – valamivel olcsóbb – játékost vennél? Vagy tán jobb lenne megnyugodni és az amúgy világszínvonalú akadémiára támaszkodni? Ezekre a kérdésekre keressük most a választ.

Kép: The daily star

Kép: The daily star

Érdekes jegyzet látott ma napvilágot. Az ESPN-nek író Sid Lowe rendhagyó módon arról publikált egy hosszasabb írást, hogy miért nem kéne elvernie kapásból egy csomó pénzt a Barcelonának ezen a nyáron. Tény, nem túl népszerű megközelítése ez a témának. A legtöbben egyetértenek abban, hogy Neymar nem helyettesíthető. Sok kitűnő játékos van a piacon – közülük a Barca meg is környékezett párat -, de a brazil cselgéphez fogható talán már nincs is. Az idők során rengeteget fejlődött és sokak szerint már a világ három legjobb labdarúgója között van. A nyári felkészülési meccseken pedig arról is meggyőződhettünk, hogy most talán még erősebb, mint korábban bármikor. Ezért is olyan fájó a katalánok számára az ő távozása, hiszen az utána keletkező űrt nem lesz egyszerű kitölteni.

Vannak persze lehetőségek. A barcelonai vezetők most épp a liverpooli Coutinho megszerzésén fáradoznak, akiről az angolok már kijelentették: nem eladó. Ettől függetlenül azért repkednek a hírek mindenféle gigaajánlatokról, meg hasonlókról, de egyáltalán nem valószínű, hogy Coutinho gránátvörös-kékbe öltözik idén augusztusban. Ousmane Dembele esete más, a francia szélső valószínűleg örömmel igazolna Barcelonába és jó pénzért a Dortmund is hajlandó lenne megválni tőle – talán a legjobb megoldás lenne, habár kétségtelenül kell még fejlődnie, hatalmas potenciál lakozik benne. Végül pedig essen szó Dybaláról is, aki nagyon drága lenne és nagyon rázós menet a klub számára, de ő már egy közel kész játékos – még ha nem is azon a poszton játszik, ahol Neymar. Igazából a felsorolt háromból legfeljebb Dembelére lehetne ráfogni, hogy képes ott futballozni, bár ő amúgy is nagyon sokoldalú.

De kell-e ez az egész egyáltalán?

Mert hát gondoljunk csak bele: a világ most a Neymar-üzlettől hangos. Őrületes átigazolási rekord, rengeteg pénzt kap a Barca, akik ráadásul korábban is lecsúsztak már néhány komoly célpontról. Olyan a helyzet, mint amikor elmész a piacra és mindenki tudja, hogy sok pénz van nálad és vásárolnod kell – ki fognak használni. Ilyenkor valamiért mindenkinek az ára felmegy 10-20 millióval (ha nem többel), az elnökök pedig ilyen pofonok után amúgy is hajlamosak rossz befektetésekre.

Legutóbb a Barcelona még egy bizonyos Luis Figo távozásakor volt hasonló helyzetben. A portugál sztárt akkor a Real Madrid vásárolta ki a szerződéséből szintén rengeteg pénzért, ám a klub akkori vezetői csúnyán elherdálták azt az utolsó garasig. Gaspart elnök akkor megvette Overmarst (39,6 millió euró), Gerard Lopezt (21,6 m.), Alfonso Perezt (15 m.), Petit-t (9 m.); majd később csatlakozott hozzájuk Saviola (30 m.), Giovanni (20,6 m.), Christanval (16,8 m.), Rochemback (14,6 m.) és Coco (2,4 m.). Mondhatni nem sikerült jól Figo pótlása. A felsorolt játékosok szinte egytől egyig megbuktak hosszú távon, ráadásul lényegesen többet fizettek értük, mint amennyit normál esetben kellett volna (az átigazolási összegeket óvatosan nézegessük, hiszen akkoriban sokkal alacsonyabb pénzek repkedtek mint ma, akkor 200 millió egy játékosért elképzelhetetlen volt).

Kép: Pinterest

Kép: Pinterest

De nem csak Katalóniában történt ilyen. Emlékszik még valaki, hogy mire költötték Manchesterben a Ronaldóért kapott 94 millió eurót? Nos, jött Valencia, Owen, Obertan és Mare Biram Diouf. Lehet vitatkozni, hogy megérte-e.

Sid Lowe gondolatmenetéből jól lejön, hogy nem is olyan könnyű okosan elkölteni ennyi pénzt. Ráadásul Bartomeu elnök sem áll a helyzet magaslatán. Amíg a Real megvette Ceballost, Vallejót és építgetik szépen az amúgy is bombaerős keretüket; addig a Barcánál lecsúsztak Bellerinről, Verrattiról. Árulkodó, hogy a PSG és a Barcelona ügye úgy indult, hogy a katalánok akartak venni, nem pedig eladni. Óriási vereség ez így. Aztán akkor még nem beszéltünk a La Masiáról, ahol a tehetségek nem jutnak el a felnőtt csapatig. Egyre inkább csak mennek el máshová, ahol terveznek is velük. A tavalyi igazolások is többnyire besültek (nem tudni, idén mire számíthatunk tőlük), szóval van itt megoldandó probléma, bőven.

Lehet, hogy nem is kéne nagy bevásárlást tartani. Az eddigi edzőmeccseken egész jól nézett ki a csapat játéka Valverde irányításával, aki ráadásul egy tapasztalt, jó szakember. Visszatért Deulofeu is, akiben sok lehetőség rejlik (ha jól bánnak vele) és úgy egyáltalán: ha okosan használják ki, amijük van, akkor nem is olyan szörnyű ez a helyzet, mint amilyennek elsőre tűnhet. A 222 milliós bevétel egy nagy lehetőség. A Barcának reagálnia kell erre a pofonra – de annál is fontosabb, hogy jól reagáljanak. Ha most elverik a pénzüket haszontalan játékosokra, akkor hosszú évekre letehetnek a BL-sikerekről és jöhet egy hullámvölgy. Vagy mégsem?

Te kire költenéd el a 222 milliót?

Baranyai Balázs