Kína: a megfizethető sztárok hazája – szezonösszegző

Az utóbbi években a kínai labdarúgó elsőosztály gyökeres változásokon ment keresztül, amihez nagyban hozzájárultak az államilag a klubokba invesztált eurómillióknak megfelelő összegek, illetve a Kínai Labdarúgó Szövetség futballpolitikája. A végeredmény hihetetlen: egy a semmiből felépített bajnokság Ázsiában, amelynek szinte minden csapata keretében tudhat 2-3 európai szintű klasszis játékost, természetesen sztárfizetéssel. Érdemes tehát az európai bajnokságok mellett időnként Keletre is pillantani, amit mi ezen cikk keretein belül tettünk meg…

SCMP 17NOV15 NS HKCHINA7  IMG_5315A.JPG

A futballőrület csírája már növekedésnek indult a világ legnépesebb országában… (kép forrása: puzzlelondonsport.com)

Az idei kiírást természetesen a bajnokság Juventusának (vagy írhatnék Bayern Münchent is) számító Guangzhou Evergrande csapata nyerte meg, akiknek ez volt sorozatban a 7. bajnoki győzelmük, mellyel valószínűleg világszerte is igen kevés csapat dicsekedhet el. A Dél-Kínai Tigriseknek nem mellesleg nem más volt a vezetőedzője, mint Felipe Scolari, aki korábban számtalan brazil és arab klubmegbízatása mellett leülhetett a Chelsea, a portugál válogatott, és a brazil válogatott kispadjára is. Érdekesség, hogy a brazil mester 2 és fél éves kantoni pályafutása során az igazán nagy sztárok kikoptak a csapatból, mára már a csapat gerincét hazai játékosok alkotják. Scolari helyét a következő szezontól a bajnokcsapat élén Tianjin Quanjiannal csodákat művelő Fabio Cannavaro veszi majd át.

scolari

Scolari tovább öregbítette a Guangzhou Evergrande hírnevét… (kép forrása: espnfc.com)

Az élmezőnyt erősíti a Sanghai SIPG, és a Tianjin Quanjian csapata is, melyeket a bajnokhoz hasonlóan jövőre az ázsiai Bajnokok Ligájában láthatjuk viszont. A sanghajiak André Villas-Boas egy évvel ezelőtti kinevezése óta megállíthatatlanok, melyért a Portonál, Chelseanél, Tottenhamnél és Zenitnél is megforduló vezetőedző mellett leginkább a Hulk-Oscar duónak, illetve a már-már európai szinten teljesítő Lei Wunak lehetnek hálásak a klub szimpatizánsai. Nevekben nincs hiány a Tianjin Quanjiannál sem: a leköszönő Cannavaro helyére kitűnő portugál szakembert hoztak, aki olyan játékosállománnyal dolgozhatnak, melynek kulcsemberei Anthony Modeste, Alexandre Pato és Axel Witsel.

hulk

Hulk és Oscar – a brazil válogatott kettőse egyelőre kitűnően érezheti magát a Távol-Keleten (kép forrása: espnfc.com)

Épphogy lemaradt a dobogóról a Manuel Pellegrini által gardírozott Hebei China Fortune, akiket a vb-ezüstérmes Ezequiel Lavezzi vitt a hátán fordulóról fordulóra. Velük holtversenyben az idei szezon igazi kínai meglepetéscsapata, a Guangzhou R&F végzett, akiknek se sztáredző, se sztárjátékos nem áll rendelkezésükre, de mégis felvették a harcot a legnagyobbakkal.

Számunkra érdekes lehet még a Changchun Yatai szereplése, hiszen a középcsapatnak sérüléséig kirobbanthatatlan alapembere volt a klubnál második időszakát töltő honfitársunk, Huszti Szabolcs.

huszti

Huszti Szabolcs egyéves Bundesliga-kitérője után ismét Kínában rúgja a bőrt (kép forrása: origo.hu)

Az alulteljesítők sorát gyarapítja a Shaghai Shenhua, és a Jiangsu Suning csapata. A kisebb sanghaji csapatot sem a világon legjobban fizetett futballista (Carlos Tévez), sem csatártársai (Demba Ba és Obafemi Martins) nem tudták sikerre vezetni, míg a Jiangsu Suning az ex-Milan, Real és Juventus tréner Fabio Capello kinevezése óta már kezd éledezni.

Végül sajnálatos módon egy számunkra érdekes csapat kieséséről is szót kell ejtenünk, hiszen a Guzmics Richárd nevével fémjelzett Yanbian Funde csapata nem tudott idén felnőni az elsőosztály színvonalához, így jövőre a második ligában folytathatják. Kérdéses, hogy Ricsink oda is követi majd csapatát, vagy inkább a váltás mellett dönt…

A kínai labdarúgó bajnokság végső állása

kk

Írta: Wernigg Márton