Sorozatunk legújabb epizódjában a vikingek útját követve egészen Britannia partjaihoz sodor minket a sors, ahol újabb merengésünk témája a helyi népek széthúzása, illetve összefogása lesz. Mi lenne, ha az angolok, walesiek, skótok, és észak-írek a második világháború óta először ismét összefognának a brit lobogó dicsőségéért? Elhódíthatnák a hőn áhított világbajnoki trófeát?
Jordan Pickford (angol, Everton)
Az angol válogatott, és az Everton 24 esztendős hálóőre évről évre egyre kiválóbb formában: míg tavaly a Sunderlandet tudta sokáig versenyben tartani a kiesés elkerüléséért, idén már a liverpooli kékek kapuja mellett hazája gólvonalán is megragadt. Pazar kifutásainak hála az ellenfélnek esélye sem lehetne bejuttatni a labdát a brit vonalak mögé.
Kyle Walker (angol, Manchester City)
A ‘Pool elleni pocsék szereplése után hajlamosak vagyunk képességeiről elfelejtkezni, pedig Walker egyike a legsokoldalúbb szigetországi játékosoknak: a válogatottban belső védőként a védelemnek, a Cityben a jobbszélen a támadószekciónak van igen nagy hasznára. Szerepköre Nagy-Britannia színeiben tehát az ellenfél kvalitásától függően a “csak félpályáig” klasszikus angol bekk, és a vonaltól vonalig rohangáló, helyzeteket teremtő szélső között váltakozna.
Eric Dier (angol, Tottenham)
A Tottenham sikerességének kulcsa, a világ egyik legintelligensebb defenzív játékosa. A brit válogatottban feladata a labda megszerzése lenne a túlságosan bátran közelítő támadótól, illetve tanácstalanabb támadás esetén fellépve létszámfölényt biztosíthatna a royalistáknak.
John Stones (angol, Manchester City)
Egy újabb vitatott City-játékos, aki hibáitól eltekintve továbbra is az angol válogatott legfőbb reménysége. Guardiola tanácsait megszívlelve sokat fejlődött a passzjáték, és a játék olvasása tekintetében, ezeket pedig a britek utolsó embereként hatásosan kamatoztathatná.
Ben Davies (walesi, Tottenham)
Walker korábbi csapattársa, és hasonlóan összetett játékstílusú: míg a Tottenhamnél a balszárnyat, addig a walesi válogatottban a védelmet erősíti. Szerepköre szélső védőtársának a fordítottja lenne: amikor Walker fellép a támadáshoz, akkor Davies hátul marad, amikor Walker mélyebbre húzódik, akkor pedig a labdát elkérve meghúzná a bal oldalt.
Jordan Henderson (angol, Liverpool)
Bár látványos mutatókat sem az angol válogatottban, sem a Liverpoolban nem produkál, kétségtelenül a legjobb korban, formában és fizikai állapotban lévő brit vkp jelenleg. Feladata pofon egyszerű volna: az ellenfél támadásának megakadályozása, és a labda eljuttatása egy kreatívabb csapattárshoz.
Aaron Ramsey (walesi, Arsenal)
A walesi válogatott egyik legnagyobb vezéregyénisége, hiányában a Sárkányok inkább Gyíkok, az Ágyúsok inkább Vízipisztolyosok. Az ő szerepe lenne, hogy mélységből irányítsa Viktória válogatottját, és hogy a támadószekció tanácstalansága esetén fellépve az ellenfél kapuját veszélyeztesse.
Gareth Bale (walesi, Real Madrid)
Noha Madridból már jó pár éve kifelé lóg a lába, a walesi válogatottnak továbbra is húzóembere. Sebességét, gólérzékenységét, és elképesztő meglátásait talán nem kell ecsetelni, Nagy-Britannia kontrái életveszélyesek volnának vele.
Dele Alli (angol, Tottenham)
A tehetség, akiért már tavaly nyáron is százmilliókat kínáltak a riválisok. Dele Alli ebben a felállásban érzi magát a legjobban, hiszen a mögötte található két középpályás miatt csökkent a védekező hatásköre, és jobban fókuszálhat arra, amihez a legjobban ért: az ellenfél védelmének megbontására helyezkedésével és passzjátékával.
Raheem Sterling (angol, Manchester City)
Újabb villámléptű szélső, aki az idén ráadásul élete formájában van: a bajnokságban 28 mérkőzésen szerzett 16 gólja és 8 gólpassza már önmagában is behívót érne. Dele Allival az oldalán a fiatalos lendülettel, váratlan megoldásokkal gyönyörködtetnék a Wembley-közönségét.
Harry Kane (angol, Tottenham)
24 esztendős, és máris többet elért, mint az összes angol csatár együttvéve az utóbbi 5 évben, hiszen évek óta folyamatosan a góllövőlista élmezőnyében lohol. Képes bárhonnan, bárhogyan gólt szerezi, nála jobb személyt keresve sem lehetne találni a csatárposztra Nagy-Britanniában.
Gareth Southgate (angol, Anglia)
Bár nem jósoltak neki nagy jövőt a Háromoroszlánosok kispadján, sikerült ott megragadnia, sőt minden idők legpocsékabbnak tartott angol válogatottjából egy nagyon szívós, remekül védekező csapatot faragott. A hangsúlyt tehát minden bizonnyal a hátsó stabilitás elérésére helyezné a brit kapitány, ugyanakkor a Bale-lel és Ramsey-vel kiegészülve a támadójátékot is a legmagasabb szintre fejleszthetnék.
Írta: Wernigg Márton