Lezárultak a találgatások…
Két izgalmas találkozóval kezdett az E-csoport négy csapata, de gólszerzéssel adódtak problémák.
Az Immobile-Haaland csatárrangadó döntetlenre végződött, csapatszinten viszont egyértelműen az olaszok voltak jobbak.
Gulácsiék is győzelemmel kezdtek.
Az emberelőny ellenére is kijött a minőségbeli különbség.
Duplával nyitott a nagy visszatérő…
Ronald Koeman nem hazudott, valóban erős kezdővel várja a zöld-fehéreket.
Korábban már beharangozott cikksorozatunkban a világbajnokság felvezetéseként a kezdő sípszóig minden nap bemutatunk egy világbajnokságot. A futball történelem első ilyen tornáját 1930-ban rendezték meg Uruguayban.
Az urugayi Hector Castro meglövi a negyedik gólt az argentin Juan Botassónak az 1930-as vb-döntőben
(Forrás: fifa.com)
A labdarúgó-világbajnokság ötlete Jules Rimet akkori FIFA-elnök agyából pattant elő, aki már 1930 előtt próbálkozott valamilyen nemzetközi torna kiírásával, de ezek sikertelenek voltak.
Többen is jelentkeztek, hogy helyszínt adjanak a sorozatnak, Olaszország, Svédország, Hollandia, Spanyolország, és Magyarország is, de végül mindannyian visszaléptek, így került Uruguayhoz a rendezés joga.
Ez volt az egyetlen olyan világbajnokság, ahol nem volt selejtező, hanem meghívásos alapon érkeztek a válogatottak. A dél-amerikai helyszín miatt az európai csapatok nem akartak nekiindulni a hosszú és költséges útnak, és csak Belgium, Franciaország, Jugoszlávia és Románia vállalta a részvételt úgy, hogy Uruguay átvállalta az útiköltségeket. Mellettük Argentína, Bolívia, Brazília, Chile, Mexikó, Paraguay, Peru és az USA indultak el a sorozatban, összesen 13 csapat.
Az első torna lebonyolítása során a csapatokat négy csoportba osztották (az első csoportban négy csapat volt, a maradék háromban három), ahol mindenki játszott mindenkivel, és a csoport első helyezettje jutott tovább az elődöntőbe, majd a döntőbe.
Az első mérkőzést 1930. július 13-án játszotta Franciaország és Mexikó. A kezdőrúgást Lucien Laurent végezte el, aki a mérkőzés 19. percében meglőtte a világbajnokságok első gólját is, majd 4-1-re legyőzték dél-amerikai ellenfelüket.
A döntőig a két nagy rivális, Argentína és Uruguay jutott. Mivel szomszédos ország, az argentinok tömegével jöttek át szurkolni, a végére pedig összesen 120.000 ember zsúfolódott össze a montevideói Centenario stadionban. Érdekesség, hogy akkor még nem egyen labdákkal játszottak, hanem minden csapat vitte a sajátját, így a vitákat elkerülve a fináléban úgy döntöttek, hogy az első félidőben az egyik, a másodikban a másik csapat labdájával fognak játszani. A házigazda szerezte meg a vezetést először, de az argentinok már a félidő végére megfordították az eredményt. A második játékrészben viszont a hazai szurkolók olyannyira feltüzelték az uruguayiakat, hogy először kiegyenlítettek, majd a végén még két gólt szereztek, amivel első válogatottként elhódították a vb-trófeát. A döntő videóösszefoglalója IDE KATTINTVA tekinthető meg!
A torna gólkirálya az argentin Guillermo Stabile lett 8 rúgott góllal, aki még a döntőben is betalált egyszer. Érdekesség, hogy a csatárnak ez volt az egyetlen világbajnoksága a karrierje során.
Dátum: 1930. július 13-30.
Győztes: Uruguay Második: Argentína Harmadik: USA Negyedik: Jugoszlávia
Résztvevő csapatok száma: 13
Résztvevők: Uruguay, Argentína, Bolívia, Brazília, Chile, Mexikó, Paraguay, Peru, USA, Belgium, Franciaország, Jugoszlávia és Románia
Házigazda: Uruguay
Helyszínek: 3 stadion 1 rendező városban: Montevideó
Gólkirály: Guillermo Stabile (Argentína): 8
Összes nézőszám: 590.549 fő
Lejátszott meccsek száma: 18
Összesen lőtt gólok száma: 70
Gólátlag: 3,9 gól/meccs
Vb-visszatekintő: mindent a világbajnokságokról 1930-tól 2014-ig
Két izgalmas találkozóval kezdett az E-csoport négy csapata, de gólszerzéssel adódtak problémák.
Az Immobile-Haaland csatárrangadó döntetlenre végződött, csapatszinten viszont egyértelműen az olaszok voltak jobbak.
Az emberelőny ellenére is kijött a minőségbeli különbség.
Duplával nyitott a nagy visszatérő…
Ronald Koeman nem hazudott, valóban erős kezdővel várja a zöld-fehéreket.
“Ha szervezetten játszunk, akkor nem elképzelhetetlen a pontszerzés…”
Kiszorult a kezdőből, így máshol próbálna szerencsét.
Brutális csapattal fogadja a Barcelona a Ferencvárost.
Egyáltalán nem tűnik tartalékosnak a Barca az előjelek alapján…
Hétfő este a Barca stadionjában tréningezett a magyar bajnok…
Pedig a győzelemre is volt esélyük emberhátrányban…
37 évesen is a klub egyik meghatározó alakja.