Ismét ünnepeltek a női futballban dolgozók, válogatottak. Ráadásul ezúttal kitüntetéseket is átadtak.
A fő programpont természetesen a nagyválogatott Szlovénia elleni összecsapása volt szerda délután, ugyanakkor a legfiatalabbaktól kezdve bemutatkoztak a korosztályos válogatottak is, így az U14-es együttesek mutatták meg képességeiket, majd az U16-os, és a B-válogatottunk is pályára lépett. Schumi Dorottya vezette utánpótlás együttesünk 10-0-ra, míg a „B” csapatunk 5-0-ra nyert Székelyföld ellen.
Az U14-es minitornát Budapest válogatottja nyerte a Veszprémi ULC, és a Viktória FC-Haladás előtt. A csapatot Korcsogh Orsolya készítette fel, akiknél nemcsak fővárosiak, hanem kelet-magyarországi tehetségek is lehetőséget kaptak.
A győztes együttes névsora:
A képen Budapest csapata. Felső sor: Korcsogh Orsolya edző, Nádudvari Anna (Astra HFC), Rónyai Gabriella (FC Dabas), Turza Melitta (Szolnoki MÁV), Sain Anna (Hajduszoboszló SE), Bokor Blanka (MTK), Kovacsics Laura (FTC), Halla Petra (FTC), Pápai Emőke (MTK). Alsó sor: Benke Dorka (Vasas Kubala Akadémia), Horváth Vivien (FC Dabas), Nagy Lili (CSHC), Horváth Fanni (Astra HFC), Pásztor Maja (MTK), Balogh Mercédesz (MTK), Berencsi Boglárka (FTC), Mészáros Cecília (FTC), Hodászi Eszter (FTC).
A fő mérkőzés előtt kitüntetéseket adott át Török Gábor, az MLSZ női bizottságának vezetője a magyar női labdarúgásért végzett munkájáért több szakembernek is.
„A Női Labdarúgás Napja alkalmából, az MLSZ női szakága nem felejtkezett el azokról a vezetőkről, edzőkről, akik évtizedeken át kiemelkedően sokat tettek a női fociért.
Szerény személyem is kapott elismerést egy nagyon szép plakett formájában. Ez az elismerés többet ér nekem, mintha pénzzel ismerték volna el a munkánkat.
Átadás előtt több ember megjegyezte, hogy most a női foci “OSCAR” díjasait fogják ünnepelni. Én a magam nevében (de talán a többiek nevében is) mondhatom, hogy nagyon szép gesztus volt ez Török Gáboréktól.
Nagyon jó volt ismét találkozni a győri, pécsi, gyulai, szombathelyi, egri, szegedi és persze pesti kollégákkal, akikkel ezer és ezer mérkőzésen vettünk részt.
Ami szép dolog még, hogy a díjazottak közt még mindig többen aktívan részt vesznek a női fociban, edzőként, vezetőként.
Íme, a díjazottak, a néhány mondatos laudációval:
Török Gábor, az MLSZ elnökségi tagja, a Női Bizottság elnöke köszöntötte:
AGÁRDI LÁSZLÓT, az Irisz egykori elnökét, akinek olyan bravúr is kapcsolódik a nevéhez, hogy Kanadába vitte túrára a csapatát;
BARCZI CSABÁT, a legeredményesebb vidéki klub, a többszörös bajnok és kupagyőztes, szombathelyi Viktória FC alapító elnökét;
BÉRCZI GYÖRGYÖT, aki a Femina, majd a László Kórház, valamint a válogatott csapatok technikai vezetőjeként tett sokat azért, hogy a hölgyek minél jobb feltételek között futballozzanak;
BENCSIK LÁSZLÓT, a hőskorszak egyik legkiválóbb edzőjét, aki nem csak a Renovánál, de a Feminánál, sőt a válogatottnál is tevékenykedett;
HUNYADI TIBORT, aki Pécsen alkotott nagyot, sikerre vezetve a kilencvenes években Magyar Kupa-specialistának számító pécsi lányokat;
JUHÁSZ ANDRÁSNÉT, Zsókát, az egri futball lelkét, akinek nagy része van abban is, hogy hamarosan jelen időben is beszélhetünk Eger női labdarúgásáról;
JUHÁSZ ANITÁT, a győri női futball szívét, aki játékosként, edzőként és klubvezetőként is sokat tett azért, hogy Győrben a női futball élt, él, és élni fog;
KÉKES-SZABÓ JUDITOT, aki játékosként, klubvezetőként és orvosként, sőt, ha kellett csapatnyi játékos pótmamájaként segítette Szegeden a Boszorkányokat, valamint a korosztályos válogatottainkat;
MAGYARI LÁSZLÓT, a Ferencvárosi László Kórház SC legendás edzőjét, aki a hazai mezőnyben talán a legtöbb bajnoki címet nyerte csapatával;
MOLNÁR ZOLTÁNNÉT, Irénkét, aki talán arra a legbüszkébb, hogy ma már lányával, Ágival viszi sikerre a gyulai Amazonokat;
VIRÁG IVÁNT, akinek nemes egyszerűséggel élete a női futball, a Femina, majd a Hungária SC, és aki ma is női futballunk éles szemű véleményformálója.
Említsük meg azokat is, akik egyéb elfoglaltságuk miatt nem tudták elfogadni a szövetség meghívását: Halmosi Bélát, Nagy Sándorné Évát, valamint Vincze Sándornét.” – olvasható a noifoc.com Facebook oldalán Virág Iván bejegyzése. De ne feledjük Medvegy Juditot sem, aki első női edzőként a Femina sikereiért dolgozott 1971-től. Manapság pedig a fogyatékosok sportját népszerűsíti többek között a közösségi oldalán. Kiegészítésként: Bencsik László nemcsak a Renova, a Femina, és a válogatott mellett dolgozott, hanem a László Kórház együttesét is edzette korábban.
S ide kívánkozik Dr. Kékes-Szabó Judit, a válogatott korábbi orvosa, a szegedi Szent Mihály FC csapatorvosának bejegyzése is, szintén a Facebookról: „Egy nap a székelyekkel (is)
Reggel mikor kiléptem a hotel hátsó bejáratán a lelátón épp a himnuszokat “lőtték be” zúgott a ” maroknyi székely porlik, mint a szikla, népek harcának zúgó tengerén….” az szálloda 2. emeletének ablakaiban sok világoskék mezes “kis székely” álldogált, átszellemülten hallgatták a himnuszukat.. madárcsicsergős hűvös, szívetmelengető tavaszi reggel- a Magyar Női Labdarúgás Napja.”
Visszamenve kicsit az időben, amolyan főpróbaként kedden délután az Eb-elitkörre készülő U19-es válogatottunk igazi nagyágyú ellen mérhette le, hol tart a felkészülésük, hiszen Németország korosztályos csapatával csaptak össze Turtóczki Sándor tanítványai. A mérkőzést a németek irányították, ahogyan azt vártuk, ugyan az első félidőben Varga Luca több bravúrt is bemutatott, de így is kétgólos előnyt szereztek a vendégek. A játékrész derekán szabadrúgásból, majd a szünet előtt nem sokkal akcióból is eredményesek voltak a germán lányok. A második negyvenöt percre agilisabban léptek ki a mieink, akik Kiss Stella révén szépíthettek volna, ám a kezezés miatt megítélt tizenegyest védte a látogatók kapusa. Nem sokkal később pedig a németek kialakították a végeredményt, ami reális a jelenlegi körülmények között.
„Amit a mérkőzés előtt kértem a lányoktól, azt viszontláttam tőlük a pályán, de a németek erősebbek, gyorsabbak voltak nálunk, és ahogyan arra számítani lehetett, dominálni tudtak a mérkőzésen. Az eredmény reális, de azért sajnálom, hogy kihagytuk a tizenegyest, jó lett volna, ha eredményesek tudtunk volna lenni a világ egyik legjobbja ellen.” – értékelt Turtóczki Sándor a lefújás után.
Magyarország-Németország 0-3 (0-2)
Magyarország: Varga Luca – Fél Patrícia, Csigi Eszter, Turányi Lilla, Német Hanna (Rozmis Gabriella, 87.), Fél Alexandra – Krascsenincs Petra (Gelb Mónika, 70.), Grúber Brigitta (Kun Barbara, 70.), Csányi Diána, Magyarics Zoé (Kiss Stella, 46.) – Süle Dóra (Pilán Tímea, 85.)
Ami pedig a felnőtteket illeti, ketten is jubiláltak Szlovénia ellen: Szeitl Szilvia és Rácz Zsófia egyaránt 75. válogatottságát ünnepelte. Aztán álomszerűen kezdődött a mieink számára a találkozó. Az első percben Tóth Gabriella beadását Csiszár Henrietta előbb megszelídítette, majd kilőtte a jobb felső sarkot. Ezt követően is maradt támadásban a magyar együttes, ám Zeller Dóra kapufát lőtt, míg a kisebb lehetőségek a pontatlanságok miatt elhaltak. A szlovénok mindössze egyszer dolgoztatták meg Szőcs Rékát az első játékrészben. A folytatásban aztán megérkeztek a gólok. Előbb dél-nyugati szomszédunk egalizált Mateja Zver révén, hogy aztán egyre-másra vezessék veszélyes akcióikat, miközben a mieink nem tudták rendezni a sorokat. Szőcs Rékának akadt feladata bőven. Közel félórája tartott a második félidő, amikor Tibaut a vezetést szerezte meg a látogatóknak. A hajrára azonban erősített a magyar együttes, s Nagy Ágnes góljával kiegyenlített Markó Edina csapata.
„Az első 15 percben eldönthettük volna a mérkőzést, ebben a periódusban remek megoldásokat láthattunk a játékosoktól, de be kellett volna rúgni a helyzeteket. A második félidőre is úgy jöttünk ki, hogy szerettük volna diktálni a ritmust, ehelyett azonban a szlovének rúgtak gólt, mi pedig megzavarodtunk, és hosszabb időre visszaesett a játékunk. A végén összekapták magukat a lányok, bíztam benne, hogy sikerül megfordítani az állást, végül egy küzdelmes meccsen döntetlent játszottunk egy nagyon jó ellenféllel szemben. Csak rajtunk múlt, hogy nem sikerült megnyerni a mérkőzést, melynek egyik nagy tanulsága, hogy meg kell találni az egyensúlyt a játékunkban, hogy kiküszöbölhessük a maihoz hasonló gyengébb periódusokat.” – foglalta össze a látottakat Markó Edina.
Magyarország – Szlovénia 2-2 (1-0)
Magyarország: Szőcs Réka – Papp Dóra (Mosdóczi Evelin, 70.), Szeitl Szilvia, Szabó Viktória (Demeter Réka, 92.), Tóth Gabriella – Csiszár Henrietta, Fenyvesi Evelin (Nagy Ágnes, 75.) – Rácz Zsófia, Vágó Fanni, Zeller Dóra – Németh Loretta (Szarvas Alexandra, 46.)
Gólszerző: Csiszár (1.), Nagy (86.), ill. Zver (48.), Tibaut (68.)
Gavalovits Sándor