Lezárultak a találgatások…
Két izgalmas találkozóval kezdett az E-csoport négy csapata, de gólszerzéssel adódtak problémák.
Az Immobile-Haaland csatárrangadó döntetlenre végződött, csapatszinten viszont egyértelműen az olaszok voltak jobbak.
Gulácsiék is győzelemmel kezdtek.
Az emberelőny ellenére is kijött a minőségbeli különbség.
Duplával nyitott a nagy visszatérő…
Ronald Koeman nem hazudott, valóban erős kezdővel várja a zöld-fehéreket.
Az utóbbi hetekben több cikkben is érintettük a témát, de most kicsit célzottabban is foglalkozunk vele: néhány éve gyakorlatilag a világ legjobb akadémiájának tartották a barcelonai La Masiát, mostanra viszont egyre kevesebb nagy karriert befutó fiatal kerül ki onnan. Az első csapatnál nem tartanak igényt rájuk, a tehetségek lelépnek, de már a képzés sem a régi. Cikkünk alapjául Guillem Balague elemzése szolgál, a Sky Sports spanyol futball szakértőjének ugyanis sokkal jobb rálátása van a katalán klub működésére, mint nekünk innen Magyarországról.
A 2010-es Aranylabda-ceremóniára örökké emlékezni fognak Barcelonában. Három jelölt maradt versenyben a díjért folyó harcban: Messi, Iniesta és Xavi. Mind a hárman a La Masia növendékei voltak – nem is kellett jobb bizonyíték, hogy akkor még egyértelműen ez volt a világ legjobb akadémiája.
A műhely hírneve máig jól cseng a futball berkein belül, habár a szakmai munka minősége azóta alaposan visszaesett. A barcelonai utánpótláscsapatok nem érnek el olyan jó eredményeket manapság, ahogy a kikerülő, kész játékosok sem feltétlenül ütik meg azt a nívót, mint elődeik. Elég csak ránézni arra a listára, amely a Barcában bemutatkozó akadémistákat tartalmazza az elmúlt 5 évben. Csak ketten szerepeltek közülük egynél többször a felnőtt csapat kezdőjében bajnokin, de hosszú távon alapember közülük sem tudott lenni senki. (Korábban más nézőpontból is körbejártuk már a témát)
De miért is van ez így? Sokan attól tartanak, hogy az eredeti oktatók helyét az elmúlt években elfoglaló korábbi Barca-játékosok kinevezése nem tett túl jót. Félő ugyanis, hogy sokuk csak szívességből kapta meg az állást a vezetőktől, többnyire nem érdemelték meg igazán a bizalmat. Biztosan ők a legmegfelelőbb emberek a fiatalok trenírozására?
Pep Guardiola óta a B-csapat edzői sokkal inkább foglalkoztak a saját karrierjükkel, mintsem hogy játékosokat készítsenek fel és adjanak tovább az első gárdának (Luiz Enrique, Eusebio Sacristan…). Emellett pedig edzői szakma folyamatosan fejlődik, a La Masián viszont sokkal inkább a régi, jól bevált ötleteket ismételgetik, mintsem hogy frissítenék a képzési folyamatot. Ugyanazokat a feladatokat végeztetik évek óta. Az edzők nem szeretnék próbára tenni magukat – senki sem szeretne változtatni, kockáztatni és emiatt elveszíteni az állását.
A klub is felismerte már a hibát. Rájöttek, hogy a kikerülő játékosok ilyen-olyan okokból nem ütik meg a szintet, így az a döntés született, hogy a kikerülőket máshonnan érkező fiatalokkal egészítik ki. Ez viszont csak egy tüneti kezelés, ami hosszú távon semmilyen megoldást nem hoz. Sőt! Íme az a hat futballista, aki tavaly a Barcelona B-ben 30 meccs fölé jutott (tehát alapember volt), illetve hogy hol nevelték ki őket és hol vannak ma.
A 2013/14-es szezonban indult el az UEFA Ifjúsági Liga, amelyet a La Masia fiataljai magabiztosan meg is nyertek. Munir a torna gólkirálya lett, de rajta kívül is úgy tűnt, hogy a jövő Barcelonáját látjuk futballozni. Nem így lett. Ma Munir az egyetlen, aki abból a keretből hivatalosan is az Barca első csapatához tartozik, igaz várhatóan megint kölcsönadják majd. De mi lett a többiekkel?
A csapat kapusa Ondoa jelenleg a Sevilla Atletico kapuját védi, a már 21 éves Quintilla még mindig a Barca B-ben van Kaptoummal, Palenciával és Tarinnal együtt, Goodswill Ekpolo jelenleg az angol harmadosztályban játszik, Ortega a Cordoba futballistája, Enguene a Lugóé, Adama Traore is Angliába került, Sanabria a Betisben játszik, Rolon hazament Argentínába… És még hosszasan folytathatnánk a sort.
És az még egy jó évjárat volt. A következő szezonban a nyolcaddöntőig jutottak, aztán negyeddöntő, majd tavaly egy elődöntő a mérleg. Persze az utánpótlásban nem az eredmény, hanem a kinevelt játékosok mutatják meg a munka sikerességét, de hát ugyebár a gránátvörös-kékeknél itt talán még nagyobb a baj.
A jó hír az, hogy Pep Segura, aki a liverpooli akadémián hajtott végre komoly változásokat, jelenleg Barcelonában nyomja az ipart, ráadásul vezetői szerepkörben van. Neki erős elképzelései vannak arról, miként kéne változtatni a dolgokon a La Masián és a klubban egyaránt. De ahhoz, hogy az ő munkájának gyümölcse megmutatkozzon, sok-sok évre lesz szükség.
Halkan mondjuk ki, de ezen a téren is lehet, hogy tanulhatnának a Real Madrid példájából. Talán Madridban is nehezen hiszik, de a saját nevelések terén jelenleg jobb mutatókkal rendelkeznek, mint ősi riválisuk.
A Realnál hosszú ideje bosszúsak amiatt, hogy a La Fabrica alárendelt szerepben van a La Masiához képest. Sokáig érveltek azzal, hogy ők felkészítik játékosaikat a futball minden fajtájára. Különböző stílusú edzők, eltérő játéksémák és formációk. Ma már látható, hogy nem blöfföltek. Tavaly a Marca közölt egy írást azzal kapcsolatban, hogy 42-en szerepeltek a spanyol első osztályban azok közül, akik a La Fabricán pallérozódtak; és csak 27-en jöttek a La Masiáról. És hasonló arány tapasztalható, ha a másodosztályt vizsgálgatjuk.
Nem véletlen egybeesések. Ráadásul a mennyiség nem minden: a szóban forgó játékosok között olyanok vannak, mint a Valencia csapatkapitánya Dani Parejo, az Atletico fiatal sztárja Saul Niguez, vagy a Realban befutó Morata és Jese.
Ennek tetejébe pedig a saját csapatába is több játékost ad a Real Madrid akadémiája, mint a Barcáé. Nacho, Lucas Vazquez és Carvajal is ott van most a Real első keretében. Emlékezzünk csak vissza, hogy az elmúlt 5 évben a Barca hány fiatalnak adott lehetőséget – a Realnál többen vannak a saját nevelések, akik többször is szerepeltek a kezdőben, valamint többet is játszottak. És persze trófeákat is nyernek mostanában…
A La Masia ismét fel fog jönni, csak idő kérdése. Túl sok a tehetség, a történelem és a pénz ott, hogy ez ne így legyen. De ha legközelebb valaki azt mondja, hogy a Barcelona az ifikre alapozik, a Real pedig a Galaktikusaikra, csak emlékezz rá, hogy ez a történet nem olyan egyszerű.
(Guillem Balague írása alapján)
Két izgalmas találkozóval kezdett az E-csoport négy csapata, de gólszerzéssel adódtak problémák.
Az Immobile-Haaland csatárrangadó döntetlenre végződött, csapatszinten viszont egyértelműen az olaszok voltak jobbak.
Az emberelőny ellenére is kijött a minőségbeli különbség.
Duplával nyitott a nagy visszatérő…
Ronald Koeman nem hazudott, valóban erős kezdővel várja a zöld-fehéreket.
“Ha szervezetten játszunk, akkor nem elképzelhetetlen a pontszerzés…”
Kiszorult a kezdőből, így máshol próbálna szerencsét.
Brutális csapattal fogadja a Barcelona a Ferencvárost.
Egyáltalán nem tűnik tartalékosnak a Barca az előjelek alapján…
Hétfő este a Barca stadionjában tréningezett a magyar bajnok…
Pedig a győzelemre is volt esélyük emberhátrányban…
37 évesen is a klub egyik meghatározó alakja.