Kapitánykérdés

Eldől, menesztik-e Bernd Storckot a válogatott éléről. Döntéshozók, Bozóky Imre véleménye, Rossi reagálása.

a_075_palma-portugal170325_npbr0_gettyimageshungary_eza-e1504589141995-1024x576

Menjen? Maradjon? Csak kapitányként? Csak sportigazgatóként? Esetleg mindkettőként? Vagy egyik pozíciójában sem? Ezek a kérdések foglalkoztatják a közvéleményt, amióta kiderült, minden esélyünk elszállt a világbajnoki selejtezők sikeres megvívására. Storck kapitányi menesztése dominóként boríthatja a felépített rendszert, lévén amennyiben sportigazgatói állásából is felmentik, több honfitársa is távozhat.

Egyesek szerint türelem kellene, lévén kevesebb, mint egy év múlva játszik újra tétmérkőzést a válogatott, s a már lekötött két felkészülési összecsapást más kapitánnyal, netán megbízott szakvezetővel kellene megvívni, ha végül menesztik Storckot. Ugyanakkor az MLSZ-nél azzal is tisztában vannak, hogy egy nem általuk megszervezett találkozón új kapitányt „belekényszeríteni” talán nem a legjobb megoldás. Ezt támaszthatja alá, hogy akár az említett két – Luxemburg, és Costa Rica elleni – találkozón még hagyják a németet dolgozni, majd utána menesztik. Ez is egy lehetséges megoldás. Mindanzonáltal nem lenne meglepetés, ha kedden délután már nem Bernd Storcknak hívnák a magyar kapitányt. Sokan kétkedve fogadták azt a hírt is, miszerint az andorrai égést követően beadta lemondását Bernd Storck, de a szövetség vezetőitől kapott még egy esélyt, amivel azonban nem tudott élni. Sokan kétkedve fogadták ezt a hírt, hiszen, ha Storck valóban menni akart, akkor ragaszkodhatott volna hozzá, hogy nem folytatja a munkát, és veszi kalapját. Ennek ellenére maradt, és végigvitte a nem épp diadalmenet selejtezősorozatot.

A korábbi elnök szerint türelem kell

Bozóky Imre beszélt hétfőn a Sport Televízióban arról, hogy körültekintően kell az MLSZ-nek döntenie kapitány kérdésben, lévén egy év múlva játszik csak tétmeccset a magyar válogatott, tehát türelmesnek kell lennie. „Az MLSZ elnöksége jelenleg elég jó helyzetben van, tekintettel arra, hogy 2018 őszéig nem lesz tétmérkőzés, tehát megfontolhatják, hogy mit tegyenek.

A szövetségi kapitány kinevezése, leváltása, ez mindig óriási kérdés, és komoly indulatokat vált ki minden oldalról, de azt gondolom, ebben a helyzetben, amikor még van két barátságos mérkőzés ebben az évben, akkor ezzel nem kell kapkodni.”

bozoky_imre

Természetesen eredmény esetén senkiben nem merülne fel, hogy váltani kell, ám előbb a rendszerbeli hibákat kellene kijavítani. „A fő probléma az, hogy senki nem beszélne semmiről, ha lenne eredmény. Amikor a válogatott az Eb-n szerepelt, akkor volt az országban egy hurráhangulat, mindenki nagyon boldog volt. Akik helyszínen nézték a mérkőzéseket, olyan élményekről számoltak be, amilyenekben még nem volt részük, amit csak a futball tud adni. A lényege ennek, hogy játék kell, jó futball kell, de ezért viszont azokat a problémákat, amik ténylegesen megvannak, azokat meg kell oldani.” Bozóky szerint a mostani MLSZ-vezetés alatt kevesebb a magyar futball szereplői közti kommunikáció, ami az ő idejében nem így volt. „Az általam vezetett labdarúgó szövetség és elnökség, illetve a Csányi úr által vezetett szövetség között óriási különbség van. Annak idején, amikor én voltam az elnök, mi négy évet gyakorlatilag ellenszélben dolgoztunk. Ilyen klímában kellett a futballt segíteni, mert igazán arra volt lehetőség.

A másik, ami sokkal nyomatékosabb, a mi költségvetésünk akkor 1 milliárd 500 millió Ft volt, plusz-mínusz 10 százalék, a mai MLSZ költségvetés több mint 40 milliárd. Azt a pénzt mi szedtük össze a szponzoroktól, ez pedig állami pénzből, ugye a taotámogatásból, és egy egyéb támogatásokból jön össze.

Egy egészen más működési rendet és lehetőségeket biztosít a mostani vezetésnek az a háttér, amit a magyar kormány ad. Mert legyünk őszinték, ilyen, azt hiszem, a világon sem sok van, ahol ilyen támogatottságot élvez a sport és a futball – beszélt a 2000-es évek eleji, és a jelenlegi elnökség alatti költségvetésről, támogatottságról, majd kitért a fentebb említett párbeszéd hiányára. – Én egy más típusú ember is vagyok, és más módon is vezettem annak idején a szövetséget. Nálunk azért sokkal többet fordítottunk arra, hogy a futballon belül, a futball szereplői között legyen valamilyen párbeszéd. Annak idején a megszüntetett ligán belül a csapatok legalább egymással sokkal többet beszéltek, sokkal több olyan közös találkozási pont volt, amit meg tudtak oldani, ezt most nem látom. A másik, ami szintén egy olyan gondolat, ami azt hiszem, reális, hogy 1950 és 1965 között a világot mi tanítottuk futballozni, a magyar edzők szanaszét voltak a világban. A horvát szövetség egyik embere épp a napokban mondta, hogy egy magyar ember tanította a horvátokat futballozni. Ez az idő elmúlt, azóta

a világ futballja megváltozott, elrohant. Nekünk most azt kellene, hogy kinyitni ajtót, ablakot, hogy az a tudás, információ, orvosi, pszichológiai és minden egyéb háttér jöjjön be az országba, és ezt próbáljuk hasznosítani. Ebben érzem azt, hogy van egyfajta tartózkodás.”

Rossi, Dárdai és Sousa

69713_romania_magyarorszag

Amint kiderült, hogy nagy valószínűség szerint kapitányváltásra kerül sor, rögvest elkezdtek szállingózni a nevek. Marco Rossi, Paulo Sousa, Dárdai Pál, Bölöni László, László Csaba, és sokan mások kerültek képbe; utólag kiderült, közülük egyikük sem vállalja a feladatot. Rossi jelenleg a Dunaszerdahelyi AC vezetőedzője, aligha hagyja félbe az elkezdett munkát, ráadásul meg sem keresték. Dárdainak ugyan nem feltétlenül kellene elhagynia a Herthát, merthogy olyan megoldást is vázoltak, hogy ő a háttérből készíti el a stratégiát, viszont Szabics Imre lenne a szövetségi kapitány. Ez azért sem lenne könnyen kivitelezhető, mert a korábbi válogatott támadó jelen pillanatban a Sturm Graz szakmai stábjához tartozik. Az MLSZ-nél pedig sem Paulo Souza, sem Bölöni, sem László nem alternatíva.

Így hát marad a keresés továbbra is.

Délutánra okosabbak leszünk.

~GS~