Bundesliga körkép – 2. rész: Alsóház

A Bundesliga 2014-15-ös szezonjának félidejében górcső alá vesszük az élvonalban szereplő klubok eddigi 17 forduló alatt nyújtott teljesítményét. 4 részes cikksorozatunk második epizódjában az alsóházzal foglalkozunk.

alsóház bundesliga

11. – 1. FC Köln: A szezon féltávjánál a háromszoros Bundesliga győztes Köln a 11. pozíciót foglalja el. A közelmúltban a tabella alsó felében fejezte be a bajnoki szezonokat a klub, de a jelenlegi helyezésük ígéretes 17 forduló után, igaz, még a tavasszal bármi történhet, van bizakodásra okuk a piros-feketéknek. A klub a 2. fordulóban a Stuttgartot tudta legyőzni, ezzel a 4. helyen álltak, de fokozatosan lejjebb csúszva a 10-11-12. helyek között változtatta pozícióját a kölni csapat. Eddig 5 győzelem és 4 döntetlen mellett 8 alkalommal pontszerzés nélkül hagyták el a pályát a kölni játékosok. A kiesőzónában rekedt csapatokra az volt a jellemző, hogy győzelmek nagy részét otthon sikerült elérniük, de a Kölnre pont ennek az ellenkezője az igaz. Ők csupán 1 meccset tudtak hazai pályán megnyerni, idegenben pedig 4-et. Döntetlenek terén viszont azt lehet elmondani, hazai pályán könnyebben tudtak pontot szerezni a csapat tagjai – a négy pontosztozkodással zárult Köln meccsből 3-szor otthon tudtak ikszelni a játékosok. A csapat összesen 17 találatából 6-ot Ujah szerzett, és ő is próbálkozott legtöbbször a gólszerzéssel (29 lövés). A csapatnál a lövések terén második Olkowski 18-szor, a harmadik Risse 17-szer, a negyedik Halfar 15-ször, az ötödik Lehman pedig csupán 12-szer próbálta bevenni az ellenfelek kapuját. Ez a statisztika mutatja, hogy a kiesőzónában szerénykedő csapatokhoz képest sem jó ez a lövési arány, így még inkább felértékelődik a Köln szerzett góljainak száma és a 11. megszerzett hely a szezon feléhez érve. Összesen 23 gólt kaptak 17 meccsen, de sikerült legyőzniük 2 góllal a Dortmundot, valamint azt kivetően idegenben a Werder Brement is egy találattal – ez volt a Köln leghosszabb győzelmi szériája a most futó szezon során. Ha a csapat tudja hozni tavasszal is az őszi teljesítményt, akkor nem lehet gondjuk, viszont csak 4 ponttal előzik az utolsó Freiburgot. A 18. fordulóban a 14. Hamburg otthonában növelhetik pontszámukat.

12. – Mainz: A Mainz 206 kapura lövéséből csupán 19 gól született a 17 forduló során. Az egy híján húsz lőtt találat mellé 23 kapott párosul, valamint 18 pont. A klub legeredményesebb játékosa a japán Okazaki 8 góllal, aki mögött csak 3 góllal második Hoffmann. Ez is jól mutatja, hogy az ázsiai labdarúgó a csapat húzóembere, és nagy szüksége is van rá a Mainznak. Természetesen Okazaki vállalta el a legtöbb lövést is, szám szerint 33-at. A klub labdabirtoklási statisztikájának átlaga 50%-os, a passzok pontossága pedig 75%-os – ez utóbbi igazán jó arány, tehát nem ebben keresendő az, hogy miért csak a 12. helyen áll az együttes. Jonathan Geis is nagyon aktív tagja a csapatnak: ő 29-szer próbált gólt szerezni, igaz, a kihasználási aránya mindennek nem mondható fényesnek – a játékos majd’ harminc lövéséből csak egy gólt tudott szerezni. A Mainz háromszor nyert az őszi szezon során, kilencszer játszott döntetlent, ötször pedig vereséget szenvedett. Hazai környezetben háromszor gyűjtötték be a győzelmet érő pontokat, négy döntetlen és két vereség mellett. Idegenben sem sokkal rosszabb a csapat teljesítménye, sőt, saját pályájukon kívül eggyel több döntetlent tudtak játszani. A Köln ellen lejátszott mérkőzésen egyik fél sem tudott gólt szerezni, ezen kívül zsinórban 2-szer nyert a Mainz és ugyanennyiszer is veszített egymás után. Ők is legyőzték a Borussia Dortmundot, és azt megelőzően Herthát is 2 góllal. A sorozatban két elszenvedett vereségük alkalmával 2 gólt tudtak lőni, e mellett 6-ot kaptak, ami javarészt a Schalke ellen idegenben elszenvedett 4-1-es vereségnek volt köszönhető, ugyanis a Hamburgtól csak egy góllal – 2-1-re – kaptak ki a gelsenkircheni fellépés után. A csapat a 4. forduló után még a 2. helyen állt, s úgy tűnt, a következő hetekben sem tudnak igazán lentebb csúszni a ranglistán, hiszen a 8. fordulóban egy apró megingás után a dobogó legalsó fokára visszakapaszkodtak. Majd a következő kör után 6-ok lettek, s innentől kezdve csúsztak lejjebb és már csak a 8-9-12. hely között váltotta pozícióját a Mainz. A tabella összességében is eléggé sűrű, ha a pontszámokat nézzük, fokozottan igaz ez az alsóházra, valamint a kiesőzónára, így a 18. fordulóban hazai pályán hajthat a győzelemért és az elmozdulásért a Mainz a 10. helyezett Paderborn csapatát vendégül látva.

13. – Hertha BSC: A fővárosi klub az elmúlt években finoman szólva sem remekelt az élvonalban. A berliniek a 2008-2009-es szezonban tudtak igazán jó teljesítményt nyújtani – akkor 4. helyen fejezték be az idényt – , de azóta mindig a kiesés szélére sodródtak, s a sikeres év után a 2009-10-es szezont az utolsó helyen fejezték be, mellyel kiestek az első osztályból. A csapat legeredményesebb játékosa az ősz során a 6 gólt szerző Julian Schieber volt, aki találatai mellett Ronnyval holtversenyben a legtöbb lövést eresztette meg az ellenfelek kapujára (20). A Sport-Club játékosai még kevesebb lövésre voltak képesek, mint a kölni csapat tagjai. A Hertha az első fordulóban megszerzett 6. hely után lecsúszott a 15. pozícióba, s onnantól kezdve az alsóházban stagnáltak lényegében, egy-két pozícióváltoztatással. A klubnak nem sikerült megszakítás nélkül megnyernie két meccset, viszont zsinórban kétszer kikaptak: a Bayerntől Berlinben 1-0-ra – amikor a hazaiak elég jól állták a sarat és több nagy esélyük is volt a meccs megnyerésére – , a Mönchengladbach otthonában pedig 3-2-re. Hazai környezetben nekik jobban megy a 3 pont begyűjtése – ezt 4 alkalommal bizonyították is az Olimpia Stadionban. Idegenben egyszer tudtak nyerni, öt vereség és két döntetlen mellett. Otthon négy elszenvedett vereségen kívül viszont csak egyszer tudtak döntetlent játszani. A legkínosabb és egyben legnagyobb arányú vereségüket is hazai pályán szenvedték el, amikor 5-0-ra kaptak ki a Hoffenheim csapatától. A Hertha a szezon első felében 165 lövésből összesen 24-et sikerült gólra váltani, s 35 alkalommal be is vették a berliniek kapuját. Túlnyomó részt a csapat sosem tudta többet birtokolni a labdát soron ellenfeleinél, viszont passzaik pontosságának átlaga 17 forduló után 69%-os. A fővárosi egyesület tagjai a tavaszt a Werder otthonában kezdik meg, s úgy fest, a szezon második felében is a kiesőzónának elkerülése lesz a berlini csapat elsődleges célja.

14. – Hamburger SV: A kikötővárosiak lőtték a szezon első felében a legkevesebb gólt – 9 szerzett találatuk mellé 10-el több kapott párosul, ezért is szép teljesítmény az így megszerzett 17 pont és a 14. hely. A 3-szoros bajnokcsapat a tavalyi és az azt megelőző szezonban is az alsóházban küszködött, s legutóbb osztályozót is kellett játszaniuk a Greuther Fürthttel a bent maradásért. Az első osztályban való folytatás végül, ha nehezen is, de összejött, idén sem tudta eddig a régi, jó formáját visszanyerni a csapat. A 17 eltelt forduló során nem tudtak kiugrani az alsóházból a hamburgiak, sőt, leginkább csak a tabella végén és annak közelében voltak megtalálhatóak. A kevés szerzett gólhoz képest nem éppen alacsony a kapura lövési arány (203), igaz, ez átlagosan közel 12 próbálkozásnak felel meg meccsenként. A csapat legjobbjai van der Vaart, valamint Lasogga – ők ketten együtt 5 gólt lőttek, a holland eggyel többet volt eredményes a társánál. Viszont Lasogga szinte kétszer annyiszor vállalkozott lövésre (45), mint van der Vaart (22). A legnagyobb eredménye a Hamburgnak – a döntetlen ellenére – a Bayern elleni 0-0 volt, amelyet hazai pályán ért el a Stiber Zoltánt soraiban tudó HSV. A hamburgiak 4 győzelemmel, 5 döntetlennel és 8 vereséggel foglalják el pozíciójukat az alsóházban. Otthon nekik is jobban megy a játék: 3-szor tudtak győzni az Imtech Arenában, de döntetlent idegenben tudtak többször elérni (3), mint hazai pályán (2). A vereségekre tekintve kicsivel nagyobb a kontraszt: Hamburgban 3-szor, más csapatok otthonában pedig 5-ször kapott ki a csapat. Ha a kikötővárosban továbbra is hozzák a szezon első felében nyújtott teljesítményt, és ha még ehhez mondjuk párosulnak hasonló eredmények az élmezőnyhöz tartozó csapatok ellen, mint amelyet elértek a Bayernt fogadva, akkor idén is bent maradhatnak a bajnokságban, de biztosan nem bánnák a csapatnál, ha a játékosok kicsit magasabbra repítenék a HSV-t.

15. – VfB Stuttgart: A kieséstől, de az osztályozótól mindenképp hajszálnyira lévő stuttgartiak az ősz második felében túlestek egy edzőváltáson is. A klubot nyáron már irányító holland Hubb Stevens került újra a csapat élére, miután a klub szurkolóinak és játékosainak nagy megdöbbenésére Armin Veh lemondott a 12. fordulóban az Augsburgtól otthon elszenvedett vereség másnapján. Az említett vereség után a játékhetet utolsó helyen zárta a VfB, amely a következő héten kiütéses győzelmet (4-1) aratott a Freiburg otthonában, ezzel már a 16. helyre léptek előre. Innentől kezdve viszont már nem volt olyan rózsás és biztató a klub helyzete, hiszen a következő két fordulót is az utolsó helyen zárta a csapat. Végül a 16. forduló befejeztével megszerezték a 15. helyet, amelyen sikerült is zárniuk az ősz utolsó fordulóját. A stuttgarti klub legjobbja az 5 gólt szerző Martin Harnik volt az őszi szezon során, aki 25 (a csapatban legtöbb) lövésének ötödét tudta értékesíteni. A VfB otthon sokkal gyengébb teljesítményt nyújtott, mint idegenben. Összesen négyszer tudtak nyerni: idegenben háromszor, otthon csupán csak egyszer. Otthon több vereséget és kevesebb döntetlent játszottak, mint vendég környezetben. A Mercedes-Benz Arena gyepén ötször kaptak ki, vendégként háromszor; idegenben három döntetlent értek el, míg hazai pályán kettőt. A jelenleg második helyezett VfL Wolfsburgtól szenvedték el a legnagyobb vereséget: Stuttgartban 4-0-ra kapott ki a VfB. A csapat 206 lövéséből összesen 20 gól született, valamint 32-szer tudták bevenni az ellenfelek a Stuttgart kapuját. Passzok pontosságának átlagát tekintve nem áll rosszul Stevens gárdája, hiszen 77%-ban jók a csapat játékosainak továbbításai. A VfB csapata az elmúlt szezont is a 15. helyen zárta, de ezt vélhetően elkerülnék a klub játékosai, de elsősorban a kiesőzóna elkerülése lehet a cél a stuttgartiak számára. Hasonló cipőben járnak, mint a HSV, hiszen nem olyan rég még a Stuttgart számára sem az alsóház volt a megszokott hely. Eddig összegyűjtött 17 pontjuk nem életbiztosítás – ugyanennyivel áll mögöttük a Werder, és előttük a HSV, de az utolsó Freiburgtól is csak 2 pont választja el a stuttgartiakat. A tavaszt hazai pályán kezdheti meg az együttes – az otthoni és a globális mutató javításának reményében – a 4. helyen álló Mönchengladbach ellen.

Nagy Dávid