Algarve Kupa: Magukat verték meg a franciák, a németeké a bronz

Álomdöntőként harangoztuk be, sima lett az Egyesült Államok Franciaország elleni fináléja Faróban, míg a németek szoros meccsen rengeteg helyzetet kihagyva nyertek a svédek ellen.

Anja Mittag (11) és Alexandra Popp szállította a győzelmet a németeknek. - fotó: dfb.de

Anja Mittag (11) és Alexandra Popp szállította a győzelmet a németeknek. – fotó: dfb.de

A legnagyobb érdeklődéssel kétségkívül a finálét várták a USA-ban, illetve Franciaországban, ám érdemes előbb néhány szót ejteni a svéd-német bronzmérkőzésről. Annál is inkább, mert valamivel eseménydúsabb volt a harmadik helyről döntő összecsapás. Silvia Neid ezúttal hat(!) helyen változtatott, de ezt is elbírta a Nationalelf, míg a svédeknél Pia Sundhage változatlan kezdőcsapattal küldte pályára övéit. Korán örülhettek a germánok drukkerei, ugyanis Alushi felfutása után Anja Mittag már a harmadik minutumban megszerezte a vezetést a németeknek, akik uralták az első félidőt, de idővel átadták a kezdeményezést a skandinávoknak, akik élni nem tudtak az eséllyel, ugyanis Schult kapus vezérletével a védelem remekül állta a rohamokat, nem úgy a „háromkoronások” hátsó négyese. Ugyanakkor Schelin és Jakobsson révén lehetett volna keresnivalója Sundhage csapatának, de a két támadó egymást zavarta egymást alig több, mint negyedóra elteltével, hogy aztán az utolsó negyedórára ismét a németek kerüljenek majdnem bajba. Szabadrúgás után kontrázta le ellenfelét a sárga-kék válogatott, de Schelin nem tudta jól befejezni a villámgyors ellenakciót. A hajrában előbb Mittag lövésébe léptek bele, majd svéd szöglet okozott riadalmat a német kapu előtt. Fordulás után tíz perc sem kellett a germánoknak, hogy megduplázzák előnyüket. A szünetben csereként beálló Anna Popp érkezett parádés ütemben a kapu elé, Söberg tehetetlen volt a helyzetnél. A játékrész derekán aztán el is dőlhetett volna a találkozó, de Mittag nagy helyzetben a lécre emelt, vissza is jöttek a meccsbe a svédek, Schelin kapufa pattant szerencsésen Jakobssn elé, aki élt a kínálkozó lehetőséggel, és szépített. A folytatásban Popp egymaga újabb gólokat szerezhetett volna, ha higgadtabban oldja meg helyzeteit. Eközben Jakobsson újabb kapufát lőtt. Majd érdekes bírói ítéletnek lehettünk szemtanúi: egy beadást követően Popp esett nagyot a tizenhatoson belül, de Fischer nem bántotta, meglepetésre Quin Liang játékvezető előbb büntetőpontra mutatott, majd megváltoztatva szabadrúgást ítélt. A hajrához közelítve minden erejét összeszedve próbált legalább döntetlent kiharcolni Svédország, ám még a szerencse sem fogta pártjukat, Hjohlmann lecsúszott beadása alig kerülte el Schult kapujának felső sarkát, majd ugyanő fejelt alig mellé egy szögletet követően. A lefújás előtt aztán Popp újra megmutatta rosszabbik napját, Celia Šašic visszafejelt labdáját lőtte Söbergbe. A nagy helyzetek ellenére nem panaszkodhatnak a svédek, mert megúszták minimális vereséggel, ráadásul, ha jobban koncentráltak volna, akár a maguk javára is fordíthatták volna az összecsapást. A németek viszont összességében megérdemelten nyerték meg a bronzérmet. Ám ezzel a sikerrel nemcsak harmadik lett a germán Hölgykoszorú, hanem visszavágott a csoportban elszenvedett vereségért is.

Svédország – Németország 1-2 (0-1)
Svédország: Söberg – Fischer, Berglund, Rubensson, Nilsson – Seger, Folkensson, Jakobsson (Hjohlman, 76.), Sjörgan – Schelin, Dahlkvist (Asllani, a szünetben)
Németország: Schult – Hendrich (Cramer, 40.), Krahn, Peter (Marozsán, a szünetben), Kemme – Gößling, Däbritz (Leupolz, 78.) – Alushi, Mittag (Fäißt, 72.), Laudehr (Šašic, a szünetben) – Petermann (A. Popp, a szünetben)
g.: Jakobsson (64.) ill.: Mittag (3.), Popp (52.)
s.: Hendrich (40.), Popp (53.), Alushi (90+3.)

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5esgC8RJM84

Cristen Press könnyű gólt szerzett. - fotó: ussoccer.com

Cristen Press könnyű gólt szerzett. – fotó: ussoccer.com

A döntőben az Egyesült Államok és Franciaország csapott össze, és lehet, a gallok tartalékoltak már a világbajnokságra, mert az összecsapás alatt nem volt észrevehető, hogy olyan nagyon megszakadnának a sikerért. Ugyan akadt helyzete Abilyéknek, de döntően az amerikaiak uralták a játékot. Itt is ki kell térni a játékvezetésre, mert a román sporttársnő minden rögzített szituációnál talán túlságosan is nagy szerepet kért magának. Látványosan figyelmeztette a játékosokat a fölösleges lökdösődés elkerülésére, na mármost, ilyen esetekben a legkevésbé szokott a játékvezető közbeavatakozni. Ennek hatására a második félidőben már legalább fél méter távolságra álltak egymástól a játékosok, megelőzve Cristina Dorcioman sporttárs fegyelmezését. A labdarúgók is bőszen mutogatták ilyen eseteknél a csuklójukat, mondván a kieső időt számítsa be, végül az első játékrészben nem tette, mint ahogy a másodikban is csak a cserék miatt kieső másodperceket számolta fel. De vissza a találkozóhoz. A nyolcadik percben az első komoly lehetőséget kihasználta a Team USA. Holiday szabadrúgása után Johnston csúsztatott Bouhaddi kapujába, a francia kapus csúnyán elnézte a labdát.

Ezt követően éledeztek a gallok, de Solón nem tudott kifogni egyikük sem, pedig akadt helyzetük, ha nem is sok. Abily gyenge lövése a félidő derekán csemege volt az amerikai portásnak, majd Hamraoui lövését is védte Solo. Aztán a szünetre el is dőlt a találkozó: Rodriguez passza után Press a francia térfél közepéről indulva úgy jutott el lövésig, hogy a gallok védői meg sem próbálták szerelni, Bouhaddi is rosszul helyezkedett, persze, hogy gól lett a vége az akciónak.

A hajrában aztán előbb Solo, majd Bouhaddi védett egy nagyot, ezzel le is pergett az első negyvenöt perc. Fordulás után már inkább mezőnyjátékkal rukkoltak ki a csapatok, így nem is nagyon lehet miről beszámolni. A játékrész elején Morgan ugrott ki, ám csak oldalhálóba lőtt, húsz perc múlva szépíthetett volna Franciaország, ha nem a kapufát lövik szét, de a vége Soloé volt. A kapus védte Henry rosszul helyezett, gyenge tizenegyesét, miután Klingberg teljesen fölöslegesen rántotta vissza Delie-t.

Ennyi volt a franciákban, így aztán az USA önbizalom növelő győzelmet aratott három hónappal a vb előtt, ráadásul a USWNT tizedik alkalommal nyerte meg a tornát, amivel más együttes sem büszkélkedhet a torna történetében.

Franciaország – Egyesült Államok 0-2 (0-2)
Faro, 1500 néző, vezette: Cristina Dorcioman (román)
Franciaország: Bouhaddi – Houra, Butel, Delannoy, Boulleau – Henry, Hamraoui (Lavogez, 58.), Abily – Diani (Dali, 58.), le Sommer, Thiney (Delie, 78.)
USA: Solo – Sauerbrunn, Johnston, Krieger, Klingenberg (Wambach, 85.) – Holiday, Brian (Boxx, 85.), Lloyd – Morgan (Rapinoe, 85.), Press (Leroux, 75.), Rodriguez (O’Hara, 68.)
g.: Johnston (8.), Press (41.)
s.: Brian (34.)

További eredmények:
11. helyért: Portugália – Kína 3-3 (2-2) – tizenegyesekkel: 8-7
g.: Rodrigues (29.), Luís (39.), Silva (89., 11-esből) ill.: Xu Yanlu (3.), Wang Shanshan (27.), Gu Yasha (72.)

9. helyért: Japán – Izland 2-0 (0-0)
g.: Miyama, Ogimi

7. helyért: Brazília – Svájc 4-1 (2-1)
g.: Marta (31., 77.), Bia (37.), Andressa (82.) ill.: Wälti (45+1.)

5. helyért: Norvégia – Dánia 5-2 (3-0)
g.: Gulbrandsen (7., 34., 44.), Dekkerhus (56.), Bjånesøy (71.) ill.: Harder (60., 74.)

A torna végeredménye:
1. USA
2. Franciaország
3. Németország
4. Svédország
5. Norvégia
6. Dánia
7. Brazília
8. Svájc
9. Japán
10. Izland
11. Portugália
12. Kína

Gavalovits Sándor