28, 20, 1 – az embernek szinte belevésődtek a fejébe ezek a számok. A 28 bajnoki cím, a 20 Magyar Kupa-győzelem és a VVK-siker. Ez a számsor is megváltozhat most szerdán, ha a mieink legyőzik a Videotont, és tizenegy hosszú év után ismét megnyerik az egyik legrangosabb hazai sorozatot.
Az alábbiakban néhány emlékezetes Magyar Kupa-finálénkat elevenítjük fel, statisztikai érdekességekkel bombázzuk szurkolóinkat és rég elfeledett adatokat kutatunk elő.
A sorozat 1909-ben indult útjának, és mindössze négy esztendőt kellett várni rá, hogy a Fradi megnyerje a trófeát. Az 1913. június 1-jén rendezett döntőben a mieink Tóth-Potya István és Schlosser Imre találatával 2-1-re verték a BAK együttesét.
Érdekesség, hogy az első klasszikus országos jellegű kupasorozatot mi nyertük, miután 1903 és 1909 között öt alkalommal is elhódítottuk az Ezüstlabda vándordíjat.
1913. június 1., Üllői út, Ferencváros – BAK 2-1
Ferencváros: Fritz – Rumbold, Payer – Weinber II., Medgyessy, Blum – Weisz F., Tóth-Potya, Pataki M., Schlosser, Borbás
G.: Tóth-Potya, Schlosser
A legemlékezetesebb
Szinte napra pontosan húsz évvel az első sikerünk után következett a legnagyobb, döntőben szerzett győzelmünk. 1933-ra már négyszeres MK-nyertesnek mondhattuk magunkat, ebben az esztendőben pedig sosem látott kiütéssel hívtuk fel magunkra a figyelmet. Az Újpest elleni döntőben 11-1-re vertük a lila-fehéreket. Ez a Derbik történetének legnagyobb arányú különbsége a két együttes között!
A tízgólos győzelem hőseinek névsora…
1933. május 25., Hungária körút, Ferencváros – Újpest 11-1
Ferencváros: Háda – Korányi L., Papp – Lyka II., Turay, Lázár – Táncos, Takács II., Sárosi, Toldi, Kohut
G.: Takács II. (4), Sárosi (3), Táncos (2), Toldi, Kohut,
Edző: Blum Zoltán
A tizedik
A jubileumi tizedik Magyar Kupa-sikerünknek is érdekes a története. A sorozatot ugyanis az 1955/56-os idényben kezdték el, de csak a háború utáni években, egészen pontosan 1958 augusztusában tudták befejezni. A mieink ellenfele a Salgótarján volt, amelyet kínkeservesen, de sikerült legyőzni 2-1-re. Az összeállítást böngészve azt is láthatjuk, hogy ekkor már kialakulóban volt a 60-as évek legendás Fradija.
1958. augusztus 20., Népstadion, Ferencváros – SBTC 2-1 (az 1956. évi döntő)
Ferencváros: Horváth Gy. – Thomann, Mátrai, Berta F. – Vilezsál, Gerendás – Kertész Tamás, Orosz, Friedmanszky, Rákosi, Fenyvesi
Gól: Friedmanszky (2)
Edző: Tátrai Sándor
Az első hosszabbításos siker
Az 1970-es években egészen pazar kupamenetelésbe kezdtünk: 1972-ben, ’74-ben, ’76-ban, ’78-ban és ’79-ben is bejutottunk a döntőbe. Az öt alkalomból pedig négyszer sikerült is elhódítanunk a trófeát, egyedül a ’79-es finálét nem tudtuk megnyerni.
Ezek közül a mérkőzések közül emeljük ki a ’78-as döntőt, amikor 4-2-re vertük a pécsieket. Ez volt az első, amikor hosszabbításban nyertük meg a döntőt. Addig is előfordult, hogy döntetlennel végződött a finálé, ám korábban, ilyenkor újrajátszották a találkozót.
1978. augusztus 20., Népstadion, Ferencváros – PMSC: 4-2 (hosszabbítás után)
Ferencváros: Zsiborás – Tepszics, Bálint, Major, Vépi – Martos, Nyilasi, Ebedli – Pusztai, Szokolai, Takács
Csere: Pogány, Mészöly P.
G.: Bálint, Pogány, Szokolai, Martos
Edző: Friedmanszky Zoltán
A legutóbbi
Több mint 11 évet kell visszalapoznunk, hogy az eddigi utolsó MK-győzelmünkhöz érjünk. Kétezer-négyben a Budapest Honvéddal találkoztunk a Puskás Ferenc Stadionban, és Tököli Attila, Gera Zoltán, valamint Thomas Sowunmi találatával 3-1-re nyertünk. Abból a Fradiból Gerzson az egyetlen, aki most ismét ott lehet a pályán. Reméljük, ezúttal is ő lesz az egyik nyerőember.
2004. május 5., Puskás Ferenc Stadion, Ferencváros – Bp. Honvéd 3-1
Ferencváros: Szűcs L. – Vukmir, Dragóner, Botis, Kiss György – Rósa, Lipcsei, Kapic, Leandro – Tököli, Gera
Csere: Gyepes, Szkukalek, Sowunmi
G.: Tököli, Gera, Sowunmi
Edző: Pintér Attila
Forrás: Fradi.hu